full screen background image

Přesné vrtání a volné ruce aneb stojanové vrtačky

Elektrická ruční vrtačka do vybavení domácího kutila neodmyslitelně patří. Méně známé jsou ale přístroje, zabudované do speciálního mechanismu, díky němuž můžete mít zcela volné ruce a zároveň vrtat kolmo a velmi přesně. Stojanové či sloupové vrtačky jsou v tomto směru absolutní jedničkou.

Průmysl zná tyto přístroje už dlouho, ale využití v běžné domácí dílně je u nás stále ještě v plenkách. Stojanové vrtačky, které lze umístit na stůl i volně na podlahu, jsou menší než jejich průmyslové konkurentky, a snáze se také ovládají. Poradí si s nimi profesionál i méně zručný kutil. A proč byste si je měli pořídit i vy?

 

Všechny výhody v kostce

Stolní a sloupová vrtačka je nejvhodnější hlavně pro přesné vrtání. Toho bychom totiž s běžnou ruční vrtačkou dosáhli jen těžko. Stojanové vrtačce nedělá problém vrtat kolmo nebo pod přesně určeným úhlem. Pohonná jednotka je navíc stabilní – tím, co se hýbe, je stůl, který lze pohodlně posouvat po tyči s hřebenem nahoru a dolů a často i přizpůsobit zamýšlenému úhlu vrtání (podle výbavy aktuálního modelu). Při vrtání samotném pak dochází pouze k vysouvání vrtadla se sklíčidlem.

Rozhodně není nutné obrobek vždy umísťovat do svěráku, často si vystačíte i s obyčejným položením na stole. A stále máte volnou alespoň jednu ruku pro bezproblémovou manipulaci.

Díky stojanovým vrtačkám už také nikdy nevyvrtáte hlubší otvor, než potřebujete. Všechny modely jsou vybaveny praktickým hloubkovým dorazem, který lze nastavit podle potřeby.

 

Proč si pořídit stojanovou vrtačku?

Bez toho pomocníka se neobejde žádná domácí truhlařina nebo jednoduché obrábění kovů. Výroba nejrůznějších kusů nábytku je na co největší přesnosti doslova závislá a stejné je to i při vrtání dlouhých řad stejných rovnoměrné umístěných otvorů. Kromě zhotovování přesných otvorů oceníte vrtný mechanismus i při precizním vyvrtávání suků.

 

Co všechno ještě umí stojanové vrtačky

Nejčastěji na našem trhu najdeme modely s pohonem na elektromotor a převodem se sklíčidlem ovládaným pomocí řemenového převodu. Různě velké řemenice dovolují měnit převody a otáčky vřetena. Obvykle jde o skokový, nejčastěji pětistupňový proces.

Profesionální modely s elektronickou regulací umožňují plynulou změnu otáček při vrtání, jakou známe i u ručních elektrických vrtaček. Tyto přístroje navíc obsahují praktický digitální ukazatel otáček (u řemenových je spíše výjimkou).

Jestliže potřebujete vrtat skutečně na milimetry přesně, oceníte i jednoduchý křížový laser promítající dvě linky, v jejichž středu (protnutí) bude vrták pracovat. Obrobek tak můžete nastavit rychle a beze strachu z chyb.

Stojanová vrtačka by měla být vybírána podle toho, jak velké výrobky na ní plánujete vytvářet. Řiďte se hodnotou vyložení ramene (vzdálenost vřetena od sloupku) a robustností sloupku. Doporučujeme spíše silnější průměr.

Nemusíte se ale omezovat jen na vrtání dřeva a dalších běžných materiálů. Profesionální stojanové vrtačky si bez problémů poradí i s kovem nebo plasty. Navíc bývají vybaveny praktickým osvětlením stolu a chytrými upínáky, do kterých lze bez problémů pevně uchytit i kulaté nebo výrazně asymetrické předměty.

TIP: Přesnost stojanové vrtačky závisí hlavně na provedení stojanu. Levnější stojany mají různé „vůle,“ což se na přesnosti vrtačky neodrazí zrovna nejlépe. A opravdu kvalitní stojan může stát skoro stejně jako samotná vrtačka. Ovšem i s běžnými modely dosáhnete větší přesnosti vrtání než při klasickém ručním postupu.

V e-shopu Rucni-naradi.cz naleznete pouze kvalitní vrtačky od prověřených výrobců – Bosch, Ferm a Proma, u kterých máte jistotu, že nešlápnete vedle.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *