full screen background image

Vysoká produktivita zaměstnanců je výborné vysvědčení pro architekta.

Pracoviště by mělo být vždy koncipováno promyšleně tak, aby umožňovalo soustředění na vlastní individuální práci a zároveň také dávalo dostatek prostoru na práci týmovou. Proto zkušení architekti v rámci kancelářských budov navrhují kromě osobních pracovních prostor i nejrůznější místa tzv. connect zone, kde jednotliví pracovníci mohou i méně formálně pracovat. Zejména u kreativních profesí je trendem vytváření pracovního prostředí s nápaditými, někdy i herními prvky, aby zaměstnanci měli možnost relaxace a  tzv. dobíjení baterií. 

 

Důležitým prvkem, na který je nutno brát zřetel při plánování a projektování kancelářských prostor či celé administrativní budovy, je řešení z pohledu budoucích uživatelů. Pracovní prostředí má významný vliv na pracovní pohodu, a tím i výkonnost zaměstnanců, proto je důležité, aby architekt a projektant dostatečně pochopil procesy firmy, její filozofii a kulturu a dle toho dokázal zpracovat návrh parametrů vnitřního prostředí od osvětlení, akustiky až po řešení nejrůznějších odpočinkových či kontaktních zón. Erik Štefanovič, jednatel české a slovenské pobočky společnosti DELTA, jež má bohaté zkušenosti v oblasti vytváření koncepce administrativních prostor klientovi na míru k tomuto tématu uvádí: „Velkou výzvou pro architekta je samozřejmě návrh administrativní budovy šitý na míru zadavateli, jenž potřebuje budovu, která mu umožní zajišťovat určitou vysoce specializovanou činnost v podobě nejrůznější formy výroby, distribuce či jiné formy prodeje. Specifické požadavky klienta řešila naše architektonická kancelář například v projektu voestalpine Praha, kde historický ráz budovy nabízel prostory, kde naši architekti nenašli snad jediný pravý úhel. Také zajímavou budovou klientovi na míru byla výrobně administrativní hala pro společnost MANN+HUMMEL Innenraumfilter CZ v Uherském Brodě, kde bylo rovněž nutné pochopit jednotlivé výrobní a ostatní navazující procesy a vytvořit tak klientovi výrobní halu s reprezentativní administrativní částí v korporátním stylu na míru. Kvalita administrativní budovy se vyznačuje tím, že např. kanceláře by měly být činorodým místem pro komunikaci a výměnu, a zároveň by měly poskytovat tichou atmosféru pro individuální a koncentrovanou práci. Rozhodující je, zohlednit individuální potřeby lidí a požadavky, které přinášejí rozličné pracovní úlohy. Lidé by měli mít podle potřeby možnost uzavřít se, anebo naopak mít podmínky pro spolupráci a autonomii. K tomu patří i místnosti pro oddych. „Myslím, že právě na projektu kancelářských prostor pro společnost Mondelez platí, že pokud lidé cítí, že budova je postavená jim na míru, automaticky se zvýší jejich pocit pohodlí. Lidé to považují jako hodnotu pro ně, pokud jsou materiály a zařízení starostlivě a promyšleně vybrané. Lidé chtějí, aby byli vnímáni i se svojí individuální hodnotou, a ne jen aby museli stroze fungovat“ doplňuje k této problematice Štefanovič.

chodba_pracovní kout_Mondelez

Denní světlo nás činní výkonnější

Denní světlo výrazně ovlivňuje náš biorytmus tak jako i naši psychiku. Dostatek denního světla je důležitý pro komfort lidí, protože tehdy se zastaví tvorba spícího hormonu, který v tmavých prostorách působí na nás, a proto jsme unavenější, nekoncentrovanější a demotivovanější. Navíc – světlo povzbuzuje tvorbu hormonu štěstí. „To jsou hlavní důvody, proč je důležité při definování novostaveb anebo přestaveb budov, zaobírat se tématem proudu množství denního světla, rozložení světla a cíleného vábení světlem k činnosti. Pokud se v budově vhodně zachází s denním světlem, druhým příjemným faktorem je značná úspora na energii“ komentujte Štefanovič. Zároveň poukazuje na prosklené plochy, jež jsou taktéž rozhodující pro pohled ven ve smyslu dobrého pocitu. Zároveň je důležité si dobře promyslet ochranu před sluncem, aby nebyly vytvářené temné podmínky kvůli úniku před slunečním zářením anebo rušivým odrazem světla.

 

Promyšlený interiér myslí i na naše uši

Erik Štefanovič_jednatel Delta Projektconsult CZ a SKPosloucháme nepřetržitě. A při hlučných okolních zvucích trpí naše zdraví, náš pocit pohodlí a v neposlední řadě i naše sociální chování. Hluk vyrušuje, způsobuje stres a narušuje koncentraci a výkonnost. Lidé se nesmí akustikou cítit ohroženě, což může být například případem i přehlučené budovy. Štefanovič i k tématu akustiky doplnil: „Akustiku v budově je možné naplánovat stejně jako formu, estetiku, světelné poměry a klima v místnosti – a věřte, pro naše zdraví je to velmi důležité. Pokud by byly stropy, podlahy, stěny a interiérové zařízení vhodněji vybrané, mohly by být zredukované zdroje hluku, zmenšený čas ozvěny anebo by mohla být omezená hladina zvuku. Pozor i zvuky, které odráží nábytek je třeba nepodcenit. Může ovlivnit dokonce 3 – 6 decibelů hluku“.

Poznámka redakce: „Za výrobně-administrativní halu Pilart v Blansku a také za centrální sklad pro dm drogerii získala DELTA významné ocenění za architekturu“.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *