full screen background image

Due Dilligence neboli analýza skutečného stavu nemovitosti či pozemku

Ve stavebnictví existuje odborný posudek nemovitosti nazývaný Due Diligence, který tzv. zmapuje předmětnou oblast zejména z pohledu technického stavu a majetkoprávních závazků.
Potenciální kupce si tedy může nechat od odborníka vypracovat studii svého stavebního záměru, který potvrdí či vyvrátí potenciálnímu majiteli uvedenou hodnotu a doporučí či nedoporučí nemovitost nebo pozemek k danému předmětu užívání, ať už se jedná o bydlení či průmyslovou výstavbu, tedy kancelářskou budovu, firemní sklad apod.


Několik tisíc korun Vám může ušetřit několik milionů

Na otázku, zda by Erik Štefanovič , jednatel společnosti DELTA Projektconsult doporučil investorovi due diligence před přípravou stavebního projektu odpověděl: „Určitě ano. Kdybychom měli pojem due diligence přeložit z angličtiny, překlad by zněl něco ve smyslu náležitá pečlivost či opatrnost a té není ve stavebnictví nikdy dost. Doporučuji obrátit se na specialistu, který prověří touto formou skutečný stav pozemku či nemovitosti ještě před uzavřením kupní smlouvy a dokáže z více různých hledisek posoudit, zda se daná nemovitost či pozemek k danému účelu hodí či ne a v jakém skutečném technickém stavu je. Tedy zda odpovídá stanovené kupní ceně. Je to služba, která Vám například v případě výstavby průmyslové haly za několik tisíc korun ušetří několik milionů korun. Bohužel v Čechách stále ještě převládá v lidech ten pocit „udělám si sám“ a tak svou neznalostí lidé podceňují rizika stavebního projektu a ohrožují své investice.

 

 

Projektu domu či firemní haly často věnujeme méně pozornosti než nákupu nového auta či kočárku

Občas si říkám, že při výběru nového auta či kočárku, které za tři roky vyměníme, věnujeme více času než koupi pozemku či výběru projektu domu. Možná je tento nepříjemný fakt způsobený tím, že se raději věnujeme tomu, co je nám bližší a srozumitelnější než věcem, kterým nerozumíme. Což je pochopitelné, neboť obvykle stavíme jednou maximálně dvakrát za život. A právě proto bychom si měli nechat odborně poradit, konzultovat možnosti, sbírat odborné reference a posudky dříve než učiním životní investici, ať už se jedná o bydlení či stavební projekt nové výrobní haly své dosud úspěšné firmy.“

 

 

Užitečný tip:
K problematice přípravy projektu, plánování, projekce a řízení výstavby naleznete podrobnosti zde: http://www.delta.at/cz/delta-holding/spolecnost/pole-pusobnosti.html

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *