full screen background image

Co je to investiční fond a jak vybrat ten nejlepší?

Poohlížíte se po možnostech dlouhodobých investic? Pak pro vás máme článek, který vám pomůže jednu zajímavou investici odhalit – investiční fondy.

Díky otevřeným podílovým fondům má možnost investovat úplně každý. Investoři za svoje peníze nakoupí určitý počet podílových listů, jejichž cena závisí na tzv. čistém obchodní jmění (ČOJ). Jedná se o součet poplatků a základní ceny podílového listu.

 

Jak podílový fond generuje zisk?

Investiční fond a cena jednotlivých listů se v průběhu času mění. Pokud hodnota podílu stoupne, stoupne i cena vámi držených listů. Generuje tedy zisk. Jestliže jeho cena klesne, jste ve ztrátě. Případný zisk pak můžete být využit k:

  • reinvestici,
  • výplatě dividendových výnosů.

Zvolíte-li možnost reinvestice, potom fond použije vydělané peníze k dalšímu investování. Díky tomu se tak jeho hodnota neustále zvyšuje. V případě dividendových výnosů společnost každý rok vyplatí podílníkům všechen zisk a hodnotu podílového listu sníží na výchozí úroveň.

 

Do jakých fondů investovat?

Možná se teď ptáte, jaké jsou vlastně nejlepší investiční fondy? Rozhodnout o tom v jednom odstavci není jednoduché. Dáme vám ale několik obecných rad, na jejichž základech byste investiční fond měli vybírat:

  1. Stáří investiční společnosti – říct o nové společnosti, že je špatná, se určitě nedá. Každopádně pravděpodobnost, že rychle zkrachuje, je mnohem větší než u zajetých firem.
  2. Kategorie – výplata dividend i ztráta menší části vložených peněz závisí i na oboru činnosti. Pokud chcete investovat s dlouhodobým, bezpečným výnosem, pak se dá říct, že s podílovým fondem s nemovitostmi nemůžete šlápnout vedle. Pokud si chcete zariskovat, můžete sáhnout po forexu (měny) či akciích.
  3. Hodnocení a výsledky – solidní investiční firma o svých výsledcích pravidelně informuje nejen stávající podílníky, ale i ty potenciální. Podívejte se na její výsledky, hodnocení manažerů i celé jejich práce, a vyřaďte ty s nejhoršími statistikami.
  4. Poplatky – aby mohly firmy existovat, potřebují také z něčeho žít. Proto se připravte, že ze zisku budete odvádět i poplatky. Jakmile vyřadíte některé společnosti na základě výše zmiňovaných kritérií, tato poslední položka vám pomůže vybrat tu nejlepší.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *