full screen background image

Elektrické kabely musí chránit lidské zdraví i citlivá zařízení, říká PRAKAB

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, jejíž historie sahá až do roku 1921, si během své existence vybudovala pověst experta na výrobu kabelů napříč celým sortimentem na tuzemském i zahraničním trhu. V tomto článku vám představíme její poslední novinky v oblasti FRNC (flame retardant non-corrosive) a LFHC (low fire hazard cables) kabelů a vysvětlíme, proč jsou důležitou součástí a bezpečnostní pojistkou pro všechna prostředí s nebezpečím požáru.

Přehled moderních řešení v oblasti FRNC/LFHC kabelů

Podstatnou součástí sortimentu ohniodolných FRNC/LFHC kabelů od PRAKABu je skupina pod obchodní značkou PRAFla splňující nejpřísnější požadavky třídy reakce na oheň i požadavky na funkčnost během požáru. Převratnou novinkou jsou kabely s izolací z napěněné keramizující silikonové pryže. Tato technologie umožňuje vyrábět i takové typy kabelů, které v provedení s nízkým požárním rizikem nebylo možné standardní technologií vyrobit. Díky tomu dosahují nové typy sdělovacích kabelů, oproti současným srovnatelným bezhalogenovým typům, výrazně lepších přenosových vlastností.

Důkazem jedinečných vlastností použitých materiálů v kabelech od PRAKABu je ocenění Profesní komory požární ochrany, která udělila výrobku PRAFlaGuard FTP cenu za výrobek roku v oblasti protipožární ochrany. Již v roce 2002 PRAKAB jako jedna z mála společností v České republice otevřel vlastní zkušební centrum, které je i dnes díky získaným certifikacím a investicím do zkušebního zařízení stále jedinečným zkušebním místem.K významným zkouškám patří měření uvolněného tepla a dýmu při zkoušce CPR, která komplexně hodnotí vlastnosti zplodin vznikajících při hoření kabelů. Navíc díky akreditaci získané na konci minulého roku můžeme všechny zkoušky ztvrdit kulatým razítkem.

Výrobky PRAKABu splňují nejpřísnější požadavky národních i mezinárodních norem a jsou pravidelně úspěšně certifikovány mezinárodními instituty. Díky tomu si PRAKAB u svých zákazníků vypracoval pověst kvalitního a spolehlivého dodavatele a patří k lídrům nejen českého, ale i evropského trhu. Všechny PRAFla kabely od PRAKABu splňují požadavky norem pro samozhášivost, hoření ve svazcích, korozivitu plynů při hoření, hustotu dýmu, nechráněné kabely v nouzových obvodech, funkční schopnost izolace a funkčnost kabelové trasy při požáru.

 

Aplikace a referenční projekty v oblasti FRNC/LFHC kabelů

V místech s vysokou koncentrací osob, zvířat a i k ochraně materiálových hodnot se z důvodu nebezpečí požáru užívají kabely s bezhalogenovými izolacemi. Do těchto prostor PRAKAB důrazně doporučuje certifikované ohniodolné FRNC/LFHC (PRAFla) kabely. Při jejich hoření vznikají zplodiny, které nejsou toxické ani nebezpečné pro lidi, budovy či techniku. Navíc je zachována optická prostupnost vznikajícího dýmu, což umožňuje dostatečnou orientaci evakuovaných osob i záchranných jednotek. Právě tyto kabely se s úspěchem používají při realizaci mnoha velkých projektů. Níže uvádíme příklady některých z nich.

  • Metro – reference: metro Praha (CZ), metro Vídeň (AT), metro Almaty (KZ), metro Varšava (PL), Metro Tel-Aviv (IZ)
  • Letiště – reference: letiště Ruzyně, Praha (CZ), letiště Skylink Vídeň (AT), letiště Borispol, Kyjev (UA), letiště Zhuliany, Kyjev (UA)
  • Hotely a jiná ubytovací zařízení – reference: hotel Diamant, Praha (CZ)
  • Nákupní střediska a kancelářské budovy – reference: centrála firmy Allegro, Poznaň (PL), Ikea Černý Most (CZ), Aviatica (CZ), Crystal Prague (CZ)
  • Nemocnice – reference: Nemocnice Brno, Mladá Boleslav (CZ)
  • Stadiony a výstaviště – reference: National Sports Complex OLYMPIC, Kyjev (UA), Donbas Arena, Doněck (UA), Arena Lvov, Lvov (UA), Zimní stadion Bratislava (SK), O2 Universum (CZ)

Jsou místa, kde sice není v přímém ohrožení zdraví osob, ale kde by následkem požáru mohlo dojít k poškození důležitého technického vybavení. Příkladem je řízení letového provozu a oddělení ve zdravotnických zařízeních (ARO, JIP), dále jsou to například serverovny, dispečinky a centrály záchranných služeb, řízení technické infrastruktury apod. Korozivní účinky dýmu z běžných kabelů mohou nenávratně poškodit citlivá zařízení a elektroniku, a proto i v těchto místech PRAKAB jednoznačně doporučuje použít FRNC/LFHC kabely, které jsou pro tyto aplikace certifikovány.

„Elektrické kabely jsou téměř vždy vyrobeny z materiálů, které jsou více čí méně hořlavé. A protože kabely jsou způsobem svého použití výrobky, které spojují různé části místností nebo různé prostory v budově, mají také dobré předpoklady k tomu, aby v dané budově šířily požár. Abychom  tomuto jevu zabránili, nebo aby se tento vliv alespoň minimalizoval, vyvíjíme a testujeme naše kabely tak, aby požár nešířily. Všechny kabely označené jako FRNC/LFHC takové chování nepodporují a požár prakticky nerozšiřují, a proto jsou také jediným bezpečným řešením kabeláže,“ vysvětluje Ing. Štěpán Laštůvka, Head of FRNC Business Unit ve společnosti PRAKAB.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *