full screen background image

Jak na sídlo firmy? Proč je nutné a kde jej musíte uvést?

Chystáte se na založení vlastního podnikání a nyní přemýšlíte o sídle firmy? Jedná se totiž o jednu z podmínek založení s. r. o., ale i při podnikání na živnostenské oprávnění se bez něj neobejdete.  Podívejte se na stručný návod, jak na sídlo firmy a kam jej musíte uvádět.

Jak založit firmu neboli s. r. o.?

V souvislosti se založením firmy se v Česku stále potýkáme s poměrně velkým množstvím byrokracie oproti ostatním státům. I přesto se tento proces i u nás výrazně zjednodušil ve srovnání s minulostí. Založení firmy se řídí dle zákona o obchodních korporacích č. 90/2021 Sb. Ve zkratce je potřeba vyřídit následující záležitosti a dokumenty:

 

  1. Zvolíte název firmy a podnikatelský záměr.
  2. Vyberete si vhodnou banku pro složení základního kapitálu firmy.
  3. Zvolíte sídlo s. r. o. a případně získáte potřebné souhlasy dotčených osob.
  4. Necháte si vyhotovit potřebné dokumenty, mezi které patří: Společenská smlouva, čestná prohlášení společníků, podpisové vzory.
  5. Založíte živnostenské oprávnění.
  6. Vše musíte nechat zapsat do notářského zápisu.
  7. Dále je nutné podat žádost o zápis do obchodního rejstříku.

Celý proces obvykle trvá 20 až 30 dní.

Proč je nutné sídlo firmy a jak to mají živnostníci?

Jestliže jste se rozhodli pro podnikatelskou činnost, bez sídla firmy se jednoduše neobejdete. Jedná se totiž o podmínku nutnou pro založení společnosti s omezeným. Umístění sídla firmy si raději dvakrát rozmyslete, jeho změna totiž přináší byrokracii a náklady navíc. Zkuste se jim tedy vyhnout a hned na poprvé zvolit vhodné místo pro vaši firmu.

Zákon říká, že by sídlo firmy mělo odpovídat typu vašeho podnikání, avšak blíže tuto podmínku nespecifikuje. Naopak podmínky, které jsou jasně dané a které nelze nijak obejít, existují následující:

  • Sídlo firmy musí být na území České republiky.
  • Musí být jasně definované, dohledatelné a označené.
  • Mělo by být uvedeno ve fakturách a podobných účetních dokladech.
  • Vlastník nemovitosti (pokud není totožný s jednatelem) musí udělit písemný souhlas k užívání budovy jako firemního sídla.
  • Na adrese sídla vás může kontaktovat kontrola z úřadu.

Živnostníci si za své sídlo většinou volí místo bydliště, jelikož se zpravidla jedná o majitele malých podniků a služeb. Vhodná je také provozovna vaší podnikatelské činnosti nebo kancelář. Živnostenské oprávnění postačí pro velkou část podnikatelských nápadů. Vhodný je například pro online marketéry, kosmetičky, řemeslníky nebo IT specialisty. Větší a střední podnikatelské nápady jako jsou e-shopy a různé společnosti nabízející produkty či služby ve větším měřítku se však většinou bez svého podniku neobejdou. Zvlášť pokud pro výkon své práce potřebují zaměstnance.

Majitelé s. r. o. tedy pro svá sídla volí jiná místa než svá trvalá bydliště, a to především z důvodu ochrany majetku. Pro takové účely tedy opět skvěle poslouží provozovna, kancelář nebo také virtuální sídlo firmy, které si můžete předplatit dopředu.

Kde uvádět sídlo s. r. o. | Označení sídla společnosti

Dostali jste se až na konec dlouhého maratonu založení firmy a vaše nová společnost byla zapsána do obchodního rejstříku? Gratulujeme, můžete začít plně podnikat. Nezapomeňte však ještě na několik detailů.

Zákon nám přikazuje označit viditelně a čitelně sídlo firmy. K označení můžete využít obyčejnou ceduli, kterou například zalaminujete a připevníte ke vchodu do budovy. Měla by obsahovat název společnosti a identifikační číslo, dle kterého vás rozeznávají nejrůznější kontrolní úřady.

Své sídlo pak také uvádějte ve fakturách a dalších účetních dokladech, na webových stránkách nebo v razítku společnosti. Ušetříte si tak mnoho problémů do budoucna.

Potřebujete změnit sídlo s. r. o.? Připravte si peníze a nějaký čas navíc.

Samozřejmě se z různých důvodů může stát, že potřebujete sídlo společnosti změnit. Pokud vás to čeká poprvé, připravte se na to, že se nejedná o úplně jednoduchou záležitost.

Budete opět potřebovat souhlas vlastníka budovy (případně i výpis z katastru) jako tomu bylo na začátku podnikání. Poté podáte návrh ke změně sídla na rejstříkovém soudu v příslušném městě.

V případě, že firmu vlastní více společníků, musíte zajistit souhlas každého z nich se změnou sídla nebo zápis valné hromady. Rozdíl se dále najde v tom, zda sídlo přepisujete pouze v rámci jednoho města či nikoliv. V prvním z případů nemusíte dokládat rozhodnutí formou notářského zápisu. Ale v druhém případě je nutné zajistit změnu zakladatelské listiny ověřenou notářem.

Připravte si správní poplatek ve výši 2000 Kč, který budete potřebovat pro soud výměnou za kolek. Soud má 15 dní na rozhodnutí o změně sídla firmy a většinou nemá důvod vám jej zamítnout, pokud vše probíhá oficiální cestou. Po kladném stanovisku soudu stále nemáte vše za sebou. Změnu sídla a novou adresu musíte nahlásit:

  • do 15 dnů na finančním a živnostenském úřadě,
  • do 8 dnů na zdravotní pojišťovně a pobočce ČSSZ,
  • do 90 dnů k přepisu v obchodním rejstříku.

Nyní už stačí změnit adresu na webových stránkách, sociálních sítích, fakturách, vizitkách a na zvoncích, popřípadě všude jinde, kde se vaše adresa nachází.

Jak tedy sami vidíte, nejedná se o příliš snadný krok, takže je určitě nechcete absolvovat příliš často.

Máte vlastní podnikání a rádi byste začínajícím podnikatelům přispěli nějakou radou do začátků? Využijte sekci komentářů a připište své zkušenosti.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *