full screen background image

Jak vytápět ekonomicky a ekologicky? Koksem

Vytápění firemních objektů a ostatně i rodinných domků či bytovek představuje velmi nákladnou záležitost. Především plyn a elektřina stojí hodně peněz, a tak není od věci popřemýšlet o změně. Tento fakt si uvědomuje velké množství podnikatelů i fyzických osob, proto přecházejí k tuhým palivům. Z těch je hodně oblíbené dřevo, uhlí, ale především koks. Že jste o tomto zdroji vytápění objektů ještě neslyšeli anebo nevíte, oč se jedná? Nevadí, v tomto článku koks představíme podrobněji a vypíchneme jeho hlavní přednosti.

 

Jak to bylo dříve a dnes?

Ještě pár desítek let zpátky bylo vytápění uhlím zcela běžnou záležitostí. Stejně tak se prosazoval i koks. Vše bylo dáno absencí nebo nedostatečným množstvím plynových přípojek a elektrického vytápění. Dnes je pokrytí těmito energiemi perfektní, nicméně cena koksu je nižší a kotle pro jeho zpracování mnohem důmyslnější. Stačí je často pouze naplnit do zásobníku a máte na několik hodin či dní vystaráno.

 

Známý i neznámý koks

Víte, jaký je rozdíl mezi černým uhlím a koksem? Ne příliš velký, ovšem podstatný. Koks vzniká právě z černého uhlí, a to při vysokých teplotách okolo 1000 °C. Ve speciálních pecích se uhlí zbavuje precizně veškerých příměsí a prchavých látek. Ty u uhlí způsobují někdy nedokonalé spalování a nižší výhřevnost. Dnes se koks vyrábí nejen touto metodou, ale lze jej těžit i přímo z některých dolů, kde vznikl přírodním způsobem za pomocí sopečné činnosti.

 

Důvod se najde vždy

Proč se vyplatí topit koksem? Důvodů bychom našli hned několik. Hovoří pro něj například vysoká výhřevnost pohybující se okolo 29 MJ/kg. Jedná se o čistě ekologické palivo, jelikož při hoření dochází pouze k uvolnění neškodného oxidu uhličitého. Navíc lze koks sehnat v pytlích vážících jen 25 kg. Dovezou vám je na paletách až k do vaší firmy či domů. Společnost Optimtop zajišťuje prodej koksu a jeho následný rozvoz po celé ČR. Nabízí dopravu zcela zdarma od jedné jediné odebrané palety.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *