full screen background image

Kroky vlády musí jít ve shodě se zájmem firem

Za zásadní považujeme efektivní podporu podnikání, chytrou inovační a proexportní politiku a celkové posilování pozice České republiky v ostré mezinárodní konkurenci,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na diskusním fóru věnovanému tematice exportu. „Chci vyslat jasný signál, že návrh nové Exportní strategie České republiky do roku 2020 budeme diskutovat také s Hospodářskou komorou a průmyslovými svazy.

Úterní diskuse týdeníku Euro pořádané pod titulem ‚Západ vs. Východ – s kým budeme obchodovat‘ se vedle ministra Kuby zúčastnili také český velvyslanec v Rusku Petr Kolář, generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek, člen NERV Miroslav Zámečník a zástupci finančních společností a podnikatelských subjektů.

Většina českého exportu směřuje do Evropské unie a dominantními komoditami jsou dopravní strojírenství a elektrotechnika. „Východiska ze současné situace jsou zřejmá,“ řekl ministr Kuba osmi desítkám účastníků diskuse a dodal: „Geograficky musíme snížit závislost na trzích Evropské unie a jít ke koncovým zákazníkům například v Asii a v Latinské Americe a podporou expanze firem mimo Evropu výrazně stlačit podíl exportu do Evropské unie. Musíme se dostat do více oborů a zvyšovat zapojení vědy, výzkumu a inovací.“ Významným přínosem pro diversifikaci bude rovněž razantní zvýšení počtu exportujících malých a středních podniků i za pomoci krajů.

Zdroj:MPO
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *