full screen background image

Práce z domova mění náš styl. Pořád jste nenašli ten svůj?

Rozhodně nejde jen o módní styl, i když tak trochu i o něj. Na práci z domova se je nutné správně vybavit co do techniky a pomůcek, psychicky se naladit a rovněž pohodlněji obléct. Jak na to?

V době koronaviru se velice rychle práce z domova proměnila na standard. Kdo pracuje doma, již není považován za toho, kdo se chce především ulít z pracovních povinností. Dokonce nám byl, či pořád je, home office vnucován zaměstnavatelem. Je práce z domova pro každého? Problém může nastat, pokud žijeme bez partnera i bez dětí a cítíme se pak mimo kolektiv kolegů osamoceni. Druhým extrémem je, když je nás doma hodně, včetně dětí, a jen stěží si umíme najít klid na práci.

 

Pro home office nepotřebujeme pouze počítač a připojení k internetu, ale rovněž prostor pro práci

Tohle však není dáno jenom volnými metry čtverečnými, kam si můžeme dát pracovní stůl, či volným kouskem prostoru na zdi, kde bude viset naše nástěnka se vším, na co nemáme zapomenout. Elektronizace je sice skvělá, ale mnozí jsme se vrátili k starým dobrým diářům a nástěnkám. Plánovací software se neustále mění, věci, na které jsme si zvykli, pořád někdo nevhodně updatuje či ruší. Papír (diář) a kus plechu (nástěnka) nám však zůstávají věrnými. A dokonce s nimi kouzlíme. Do diářů si tvoříme myšlenkové mapy, už dávno též nejsou v kurzu ty od 1. ledna do 31. prosince. Dávají nám větší prostor pro kreativitu. I nástěnka se mění a často je z ní již spíše vision board, kam si zapisujeme naše plány, cíle a pokroky, kterých jsme dosáhly.

 

Domácí kancelář by se měla stát standardem

Je pravděpodobné, že home office zůstane standardem. Mít doma pracovní místo by mělo být samozřejmostí. Je vhodné proto, abychom mohli kdykoliv pracovat z domova, našli si vhodný přivýdělek, či se třeba věnovat různému samostudiu, ale též koníčkům. Mnohé z nich dnes děláme na počítači, nebo alespoň částečně na počítači. Takže ložnice jako místnost pro dospělé v rodinách s dětmi už dávno není dostačující.

 

Dejte svému dnu řád

Home office neznamená, že se pustíme do velkých kulinářských projektů, či třeba budeme mít ještě více času na úklid. Pokud se nám v rámci home office podaří ušetřit čas, raději bychom jej měli využít aktivně, třeba se jít projít, ev. projet na kole. Ale logicky ušetříme spíše jen čas, který jsme museli věnovat přesunu do práce a z práce. Avšak tento, byť ne zrovna příliš aktivní pohyb, nám teď naopak může chybět. Tak jej přidejme do svého programu.

Určitě však dejme své práci řád a pevný čas. Jinak nás home office doslova semele. Ať již kvůli tomu, že neuděláme, co máme, protože se prostě k tomu nedonutíme. Nebo si budou naši šéfové, kolegové a klienti myslet, že jsme tady pro ně v režimu 24/7. A tohle není dobré.

Co však rozhodně lze, je udělat si doma pohodlí

Možná máte různé videokonference. Avšak to neznamená sedět doma v obleku nebo v kostýmku. Pánská i dámská trička a topy jsou pohodlnější a nic s nimi nepokazíte.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *