full screen background image

Proof of Stake: jedná se o lepší způsob těžby než Proof of Work?

Proof of Stake (PoS) je jeden z algoritmů, který se používá k těžbě kryptoměn. Jde o promyšlený systém, který se používá k ověřování plateb, aby nedocházelo k podvodům jako je například double-spending (použití stejného Bitcoinu nebo jiné kryptoměny k zaplacení dvou různých věcí).

 

Proof of Stake

PoS vznikl jako alternativa k Proof of Work (PoW). Poprvé byl tento protokol představen Scottem Nadalem a Sunny Kingem v roce 2012. PoS se hlavně snaží vyřešit problém s extrémní spotřebou elektrické energie vynaložené na PoW.

Podle Investopedia nejsou v tomto protokolu těžaři, nýbrž validátoři. Validátoři jsou náhodně vybírání k potvrzování plateb podle množství coinů, které vlastní. Aby se někdo mohl stát validátorem, musí nejprve nakoupit určité množství coinů dané kryptoměny a ty „zmrazit“ (stake). Jelikož jsou validátoři náhodně vybíráni k verifikování transakcí a netěží všichni jako je tomu u PoW, jedná se o energetičtěji úspornější systém.

Například Bitcoin a Litecoin však stále používají PoW.

Validátoři za provedenou práci dostávají poplatky za transakce.

 

Je Proof of Stake bezpečnější?

U obou systémů se vedou dohady, zda dostatečně eliminují nebezpečí 51% útoku.

51% útok může nastat v případě, že těžař nebo skupina těžařů (př. těžařská farma) vlastní přes polovinu výpočetního výkonu a bude tak moci vytvářet falešné bloky transakcí.

Co se týče PoS, útočník by musel vlastnit 51 % dané kryptoměny. I kdyby se mu to povedlo, nemělo by pro něj moc smysl útočit na tuto kryptoměnu, jelikož by to snížilo její hodnotu.

Většina kryptoměn používajících PoS má také navíc zavedeno, že pokud by někdo potvrzoval falešné transakce, jeho uložené coiny by mu byly odebrány, což validátory od podvodů odrazuje.

Ve výsledku se tedy PoS považuje za poměrně bezpečný systém verifikace.

PoS má samozřejmě také své nevýhody. Ten, kdo vlastní více coinů, má větší šanci být vybrán k potvrzování transakcí. Navíc je zde potenciálně vysoká prvotní investice na nákup potřebných coinů, aby se někdo vůbec mohl stát validátorem. Na rozdíl od PoW se však jedná o úspornější a podle Business Insider také rychlejší systém těžby.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *