full screen background image

Růst české ekonomiky zpomalil

Růst české ekonomiky zpomalilPraha – Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzrostla česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 1,5 procenta. Ovšem mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) stagnoval, a dle statistiků tak potvrdil trend postupného zpomalování růstu výkonnosti ekonomiky.

Podle zjištění České televize navíc bude hůř. Řada malých a středních firem už ví, že bude muset příští rok propouštět. Situace se podle firem podobá krizi v roce 2008 a může mít ještě větší rozměry.

Peníze

Pro ekonomy není zpomalení ekonomiky žádným překvapením. Čekali ho ji průmyslníci. „Jedná se o poměrně dlouhodobý trend. Podíváte-li se na mezičtvrtletní srovnání, tak tam je jasně patrný. Koreluje to i s poklesem průmyslové výroby,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Podle ČSÚ byl postupný pokles domácí poptávky opět kompenzování pozitivním vývojem zahraničního obchodu, který i přes oslabení zahraniční poptávky zůstává jedinou zvyšující se výdajovou složkou HDP. Od července do září byl na nabídkové straně ekonomiky i nadále hlavním zdrojem růstu zpracovatelský průmysl a v jeho rámci zejména výroba dopravních prostředků. Opačný trend měly meziroční poklesy hrubé přidané hodnoty zejména ve stavebnictví a zemědělství.

Vývoj HDP v ČR

Vývoj HDP v ČR

Podle analytiků zatím ekonomiku podržel jen zahraniční obchod

Také podle řady analytiků však vývoji tuzemské ekonomiky pomohl jen zahraniční obchod, a s postupným zhoršením situace v eurozóně tak lze podle ekonomů očekávat i další zhoršování vývoje tuzemské ekonomiky. V příštím roce je podle nich tak stále pravděpodobnější propad hospodářství do recese. Prozatím pro letošek analytici odhadují růst ekonomiky do dvou procent a příští rok maximálně do 0,5 procenta.

„Rychlý odhad ČSÚ neobsahuje detailní data, nicméně z ostatních informací je zřejmé, že vývoj HDP příznivě ovlivnil zahraniční obchod, brzdou je naopak domácí poptávka,“ vysvětlil hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Ve zkratce lze podle analytika ČSOB Petra Dufka říci, že česká ekonomika stojí pouze na jedné noze, a to na výrobě aut: „Ostatní odvětví a obory jsou převážně v útlumu. Stavebnictvím počínaje, službami konče.“

Export

Export
Vladimír Pikora, analytik Next Finance 

„Zatím není zpomalení dramatické, ale už nyní je jasné, že to je jen začátek. Ten správný mazec nastane až příště. Předstihové indikátory z Evropy jsou alarmující, hrozba recese tedy rychle roste.“

„Objem zakázek neustále klesá a my očekáváme, že koncem letošního roku budeme někde kolem minus 20 procent oproti roku 2008, kdy začala hospodářská recese,“ obává se generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Poptávka je slabá nejen u domácností, ale i u samotné vlády. Snaha šetřit se promítla třeba u dopravního stavitelství, které se od roku 2008 propadlo o 75 procent, což přepočteno na peníze znamenalo pokles o 35 miliard.

Fakt, že česká ekonomika zpomaluje, minulý týden potvrdila i Evropská komise. Podle ní letos poroste celkem o 1,8 procenta. Hůře ale vypadá příští rok, kdy komise čeká v Česku růst jen ve výši 0,7 procenta. V podobném trendu se nesou i odhady ostatních institucí.

Na přelomu let 2008 a 2009 došlo k masivnímu propouštění. Z průmyslových firem odešlo 150 tisíc zaměstnanců, což bylo patnáct procent tehdejšího stavu. Podobně silné propouštění v příštím roce ale nenastane. Firmy totiž už teď využívají jen lidi, které opravdu potřebují. A jsou obory, kde se nikdo o práci bát nemusí. „Mezi nedostatkové profese dnes patří programátoři, dále zaměstnanci kontaktních center se znalostí angličtiny a dalšího cizího jazyka,“ prohlásil Martin Ježek z personální agentury Grafton.

Po letech se opět ukazuje, že zlaté dno má řemeslo. Na trhu chybí rovněž zámečníci, pokrývači, svářeči, ale třeba i kominíci. A propuštěným lidem tak může pomoct právě rekvalifikace. Už ted hospodářská komora s podnikateli vytvořila speciální webovou stránku s nabídkou volných míst a rekvalifikací.

Zdroj ČT 24  




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *