full screen background image

Čištění pomocí kořenové čističky

Když se řekne čistička odpadních vod, každý si pod tím zřejmě představí něco ne moc vábného. To je ale častý omyl. Kolem kořenových čističek se nevznáší oblaka smradu a hejna komárů. Naopak, jsou velmi estetické, vypadají jako zahrádky, fungují bez elektřiny, nehlučí a z dlouhodobého hlediska se jejich pořízení opravdu vyplatí. Z těchto důvodů se staly oblíbenými jak mezi soukromníky, tak i mezi menšími obcemi, které je pořizují pro čištění odpadních vod z komerčních zařízení.

 

Kořenové čističky

Kořenová čistička funguje na stejném principu jako například mokřady, jež mají samočisticí schopnosti. Je také plnohodnotnou náhradou za mechanickou-biologickou čističku. V případě, že ji využíváte k čištění některých objektů, které jsou v provozu pouze nárazově, je dokonce i lepší. I z pohledu ochrany přírody je kořenová čistička mnohem šetrnější. Hlavně proto, že nepotřebuje žádné elektrické rozvody či strojní část, v níž jsou různá mazadla. A jak vlastně kořenová čistička funguje?

Figure 2 New WBS

Základním principem je průtok odpadní vody skrz kořenový filtr. Ten je naplněn jemnými kamínky, na kterých se vyskytují bakterie, díky nimž pak může celý čistící proces probíhat. Rostliny, jež vidíte na povrchu, mají spíše druhotnou doplňkovou funkci. V zimě slouží jako tepelná izolace čističky. Během celého procesu v čističce probíhají oxidačně-redukční a biologické pochody, díky kterým jsou nebezpečné složky přeměněny na ty zcela neškodné.

 

Grania

Pokud jste se tedy pro kořenovou čističku nadchli, nic vám nebrání si ji také pořídit. Stačí pouze prostor pro její umístění. Pak už vše přenechejte profesionálům. Stejně jako u mechanicko-biologické čističky potřebujete projekt od vodohospodářského projektanta. Projekční i realizační práce si tak můžete sjednat například u společnosti Grania. Ta má s výstavbou kořenových čističek již bohaté zkušenosti.

 

 




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *