full screen background image

Detailní zpracování projektu ušetří investorovi ve výběrovém řízení dost peněz

Podceňujeme projekci a projektový management“ podotýká hned v úvodu Erik Štefanovič, jednatel české a slovenské Delty. A hned pokračuje: „Výsledkem jsou zbytečně drahé investiční náklady a dlouhá realizace projektu. Mnozí investoři stále ještě považují za skutečný začátek stavby první fyzické kopnutí do země. Neuvědomují si, že bez kvalitní přípravy se při samotné realizaci hasí jen problémy, kterým bylo možné předejít“. 

Dle Štefanoviče bohužel čeští investoři často nepřikládají fázi vývoje projektu a celé přípravě včetně projekce dostatečný význam. Nevidí za kvalitní přípravou projektu výrazná úsporu, která se výrazně odrazí v následujících fázích projektu, zejména na výběrovém řízení dodavatele stavby. Díky detailnímu zpracování projektu a jasné definici všech tendrovaných položek si potenciální zhotovitel stavby nemusí nechávat žádné rezervy, neřeší žádné nejasnosti, rizika, které vznikají na základě příliš obecného zadání. V případě projektu zpracovaného do detailů, investor poptává konkrétní položky, systémy, technologie, množství daného materiálu apod.
Ve stavebnictví se stalo již zvykem, že obchodním jednáním získáte slevu několik málo procent, standardní tlak na cenu jak ho všichni známe. Mnohem efektivnější výsledek však přinese „vyčištění“ výběrového řízení, tedy zmiňovaná přesná, detailní definice poptávaného materiálu a služby s ní spojené. Samozřejmě takové výběrové řízení musí být transparentní a férové. Dalším důležitým krokem je jasná definice skutečně požadovaného standardu tak, aby výsledný projekt byl funkční, využíval optimální technické řešení a také byl finančně dostupný. Tyto kroky obvykle vedou v praxi k tomu, že dokážeme investorovi snížit transparentním tendrem náklady až o 30% ve srovnání s obecným tendrem.
Jednatel společnosti PILART s.r.o., jež je významným dodavatelem strojů a nástrojů v oblasti zpracování dřeva a kovů, David Mauder k projektu připravované skladovací haly spolu s showroomem v Blansku poznamenal: „Kvalitní přípravou, detailním projednáváním a transparentním výběrovým řízením se podařilo Deltě zadat realizaci rozšíření našich firemních prostor výrazně pod naším interním rozpočtem“.


Nehledej dodavatele projekce, ale garanta úspěchu stavebního projektu
Často v praxi vnímáme fakt, že projektová dokumentace má pro investora téměř nulovou hodnotu. Často pro ně představuje jen spoustu papírů, výkresů, podrobností, kterým často nerozumí a neumí v ní tedy číst. V očích investora je to svým způsobem „nutné zlo“, které potřebuje pro zajištění potřebných povolení, územní rozhodnutí aj. Proto se DELTA snaží investorovi na jednání dát jasně najevo, že není pouhým dodavatelem projektové dokumentace, ale nabízíme mu garanci úspěchu připravované nemovitosti. Pochopili jsme, že naši zákazníci nechtějí stavět. Jejich cílem je vyrábět, skladovat, prodávat, bydlet, pracovat… A naším hlavním úkolem je zabezpečit, aby proces výstavby potřebného projektu či firemního zázemí proběhl dle dohodnutých pravidel. Nabízíme tedy investorovi převzetí odpovědnosti za dodržení dohodnuté kvality výstavby, v co možná nejkratším termínu a za stanovené náklady.

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *