full screen background image

I stav vzduchu v interiéru je pro zdraví důležitý

Spánek by měl být vždy osvěžující a klidný. Bohužel není tak pokaždé. Někdy se ráno probudíme, jako bychom celou noc tahali kamení, a přitom jsme naspali téměř 8 hodin. Jak si to vysvětlit? Začínáme hledat příčiny kde se dá a nechybí diskuze o zdravotní matraci a geopatogenních zónách, večerních stravovacích návycích a v mnohých dalších problémech. Málo se však ví, že na vině může být špatný stav životního prostředí.

 

V dnešní době se chováme ekologicky. Zvykáme si třídit odpad, instalovat úsporné spotřebiče a staré kotle nahrazovat moderními s minimem emisí. Zapomínáme však, že i my sami jsme součástí přírody a že náš dům a pracoviště tvoří naše osobní životní prostředí. Doma a v práci trávíme zhruba 80 % času, skoro 1/3 dne prospíme. Proto bychom měli kvalitě prostředí, které nás bezprostředně obklopuje, věnovat patřičnou pozornost.

 

Oxid uhličitý může být zákeřný

Celý prostor okolo nás obklopuje vzduch. Bez kyslíku, by se nedalo žít. Ale v uzavřených prostorách vzduch obsahuje škodliviny. Když překročí určitou koncentraci a působí delší dobu, může špatný vzduch způsobit zdravotní problémy.

 

Věnujme se tedy blíže oxidu uhličitému (CO2), který je přirozenou složkou čerstvého vzduchu. Čtyři setiny procenta je normální koncetrace. To odpovídá 400 ppm, objemovým jednotkám, kterými měříme koncentraci plynů. Ale my vydechuje vzduch, ve kterém je CO2 stokrát více, tedy 40 000 ppm. V uzavřené, dobře zateplené a nevětrané místnosti se rychle zvyšuje jeho koncentrace. Často si tento fakt ani nestačíme uvědomuit. Plyn je bez barvy a bez zápachu a nijak nedráždí. Během krátké doby jeho hodnoty dosáhnou až 1 000 ppm. To se již dostaví první příznaky jeho působení – únava, ztráta koncentrace. I naše hygienické normy zakazují pobyt v prostředí, kde koncentrace kysličníku uhličitého přesáhne 1 500 ppm.

 

Přehled koncetrace CO2 ajeho působení na naše tělo

400 – 700 ppm

Výborná

 

700 – 1 000 ppm

Dobrá

 

1000 – 1 400 ppm

Zhoršená – větrání doporučeno

Únava a snižování koncentrace

nad 1 400 ppm

Velmi špatná – okamžité větrání nutné.

Otupělost, bolesti hlavy

1500 ppm

Maximální přípustný limit koncentrace CO2 v pobytové místnosti dle vyhlášky č. 20/2012 Sb.

 

 

Jak ale správně větrat?

Na první pohled může připadat řešení jednoduché. Stačí vyvětrat místnost a je hotovo. Náhrada části vnitřního vzduchu vzduchem zvenku zvýší kvalitu vzduchu. Co ale v zimě? V zimě vyženeme z místností i velké množství tepla, což zvyšuje náklady na vytápění. Navíc je větrání v městských aglomeracích problematické, protože vlivem automobilového provozu dosahuje koncentrace CO2 často 800 ppm. Jak ale poznáme, kdy se tato hranice blíží?

 

CO2 metr je velmi paktickou pomůckou.

Metr CO2vám okamžitě prozradí, jaká je hladina CO2 v místnosti. Dětské pokoje, školní třídy, zasedací místnosti v podnicích, jednoduše všechny obytné místnosti, kde se dospělí i děti mají soustředit na práci a nebo se jen cítit dobře, by měly vždy mít odpovídající množství CO2. CO2 metr vás díky zabudovanému alarmu vždy upozorní na vydýchaný vzduch.Tento malý přístroj CO2 metr vám velmi jednoduše pomůže řešit všechny vaše dosavadní problémy – únavu, bolesti hlavy a nekvalitní spánek.

 

Zdravý a kvalitní vzduch je základ našeho žití!


Více o CO2 metrech a dalších výrobních se dočtete na www.wellnessair.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *