full screen background image

Inteligentní zelené budovy, stavby budoucnosti

O tom, zda jsou zelené budovy stále ještě novým tématem či se stále více zapracovávají do připravovaných stavebních projektů, tedy začínají se skutečně dostávat do popředí zájmu investorů, jsme hovořili s Erikem Štefanovičem, jednatelem projektantsko-manažerské skupiny DELTA, jež aktivně rozlišuje a postupně zařazuje do svých principů projektové přípravy stavebních projektů tzv. princip green line.

 

Úsporný provoz budovy a odpovědný přístup k životnímu prostředí jsou pojmy, které se zabydlují konečně i v českém stavebním průmyslu. Co pro Vás osobně přesně znamená spojení trvale udržitelná výstavba?

DELTA pod udržitelnou výstavbou nerozumí jen optimalizaci budovy vzhledem na ekologické aspekty nebo efektivnost využití energií. Jsme přesvědčení, že je nutné se zaměřit na optimalizaci a propojení funkčních ekologických, ekonomických, ale i sociálních aspektů – především s ohledem na celý životní cyklus budovy. Udržitelná výstavba neznamená v praxi tedy jen to, že budovu připravíme investorovi na základě jeho požadavků na míru a nebo se zaměříme pouze na snížení zřizovacích nákladů na přípravu a výstavbu objektu. Udržitelná výstavba pro nás znamená, že se více zaměříme na budoucnost. K tomu patří zajištění požadavků investora, které by mohly například ukázat, že přestavba by mohla být vhodnější než původně plánovaná novostavba. Je třeba proto už dnes zohlednit ty požadavky na využití stavby, které se mohou objevit za deset či dvacet let, a tak bude možné budovu snáz v budoucnu funkčně a flexibilně přestavět, aby byla změna původního užívání co nejsnáze realizovatelná. Udržitelnost pro nás také znamená, že velký důraz se klade na komfort pro uživatele (světelný, akustický, teplotní), který nepadne za oběť architektonické kreativitě. Samozřejmě nelze opomenout ani materiály, které při asanci budovy co nejméně zatíží životní prostředí atd.

222

Podle názoru některých odborníků je dnes už trvale udržitelná výstavba nevyhnutelností. Je rozdíl v dosahování standardu takovýchto budov v závislosti od jejich účelu (bytové domy, administrativní budovy, rodinné domy)?

V zásadě je důležité pro každý typ budovy postupovat s ohledem na celý její životní cyklus. Účinnost některých opatření se znásobuje v závislosti na velikosti projektu. Chování uživatelů je rovněž například odlišné podle toho, na jaký účel se budova bude využívat, což se například vztahuje na zásobování vodou anebo energiemi. Energeticky efektivní a ekologicky přijatelný způsob výstavby tedy úzce souvisí s používanými materiály, ale také architekturou, formou budovy, velikostí oken atd. A všechny tyto aspekty mají různou prioritu vzhledem na typ budovy.

Lze vypozorovat změnu v poptávce potenciálních investorů či nájemců po zelených budovách?

Zelené budovy jsou v ČR stále ještě relativně novým tématem, přesto je jejich dopad na samotný obchod s realitami citelný. Někteří kupující již považují certifikaci budovy za důležitou, mnohdy i nutnou součást vyhodnocování budoucí investice. Tento vzorec jednání lze vypozorovat zejména u velkých nadnárodních korporací, pro které se čím dá častěji stává pronájem kanceláří v „zelených budovách“ součástí jejich firemní kultury a také třeba bonusem pro zaměstnance.

 

Jste zakladatelem „Green Building Council“ na Ukrajině, kde máte pobočku a také spoluzakladatelem Rady pro zelenou výstavbu na Slovensku i v Rakousku, kde rovněž působíte. Co Vás k tomu vedlo?
Zodpovědnost. Cítíme zodpovědnost a přemýšlíme o budoucím správném směru ve stavebnictví. Cítíme se zodpovědní za to, jaký odkaz či památku tu příštím generacím zanecháme. I naše společnost se snaží přispět ke snížení tzv. ekologické stopy. Zachovat životní prostředí dalším generacím v co nejméně pozměněné podobě. Proto usilujeme o podporu tohoto typu projektů, snažíme se informovat veřejnost a také investory o nových možnostech ve výstavbě a přinášet inovativní řešení, které bude nejen funkční, ale také „přátelské“ vůči přírodě. Také proto jsme zařadili oblast trvale udržitelné výstavby do našich standardních služeb, ať už se jedná o energetický audit stávajících budov, energetickou optimalizaci projektové dokumentace v jakékoliv fázi projektu a samozřejmě výstavbu trvale udržitelných budov včetně zajištění potřebné certifikace.

Více o projektech společnosti DELTA naleznete v na jejích webových stránkách zde:
BILLA UA_Akhmatova _green building - Quelle REWE International AG_bearb

Trvale udržitelné budovy ve zkratce

 

  • efektivní a tvořivý design – energeticky efektivní a přitom svým provozem nenarušující chod budovy
  • efektivní využití půdy – promyšlený výběr pozemku, ideálně využít již zastavěnou průmyslovou

půdu, aby nedošlo ke zbytečnému zásahu do přírody či historicky cenných objektů či zastavení zelené plochy

  • zdravé vnitřní prostředí pro uživatele objektu a synergie budovy s okolím (komunitou, přírodou, dopravním systémem)
  • využití bezpečných a přírodních materiálů při výstavbě s maximálním využitím lokálních zdrojů, recyklovatelných materiálů vč. bezpečné recyklace materiálů ze stavby
  • budovy jsou ohleduplné k lidem, kteří zde žijí a pracují
  • jsou přátelské k životnímu prostředí a využívají obnovitelných materiálů
  • přinášejí značné úspory během celého životního cyklu budovy (energie, voda)

 

 




Jeden komentář u “Inteligentní zelené budovy, stavby budoucnosti

  1. Fresh Concepts napsal:

    Společnost Fresh Concepts byla založena v roce 2012 v rostoucí reakci na nový trend v biologickém designu; Vertikální zahrada nebo Živá stěna. Náš jedinečný přístup k návrhu rostlin a materiálovým úpravám zaručuje našim zákazníkům vyjímečný vzhled jako žádný jiný. Náš tým odborníků bude s vámi spolupracovat od fáze návrhu až po instalaci a zajistí, že vaše specifické potřeby budou splněny.

    http://freshconcepts.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *