full screen background image

Jak funguje investice do korporátních dluhopisů?

S korporátními dluhopisy se v posledních letech roztrhl pytel. Korporátní dluhopisy se staly oblíbeným investičním nástrojem široké škály investorů, jelikož nabízí celkem vysoké zhodnocení vložených peněz s akceptovatelnou mírou rizika. Při výběru firemních dluhopisů je však třeba být vždy dostatečně prozíravý, tak abyste omezili rizika na minimum.

 

Pravidelný výnos

Ve své podstatě jsou firemní dluhopisy obdobou půjčky. Prodej dluhopisů umožňuje firmám získat dostatečné množství finančních prostředků pro financování jejich rozvoje. Nákupem dluhopisů získává investor stabilní a pravidelný výnos v podobě úroku. Na konci splatnosti dluhopisu mu je pak navrácena celá investovaná částka, kterou do nákupu dluhopisů vložil. Délka splatnosti se pohybuje  v rozmezí 3–5 let, tudíž není třeba čekat desítky let, tak jako je tomu u jiných forem investic.

 

Pro koho je investování do dluhopisů vhodné?

Pro firemní dluhopisy je typická malá investorská náročnost, díky čemuž se investice do dluhopisů řadí mezi investiční nástroj vhodný i pro začínající investory. Pochopitelně jimi nepohrdne ani zkušený investor. S ohledem na nižší míru rizika korporátních dluhopisů je tento druh investice vhodný i pro konzervativní investory. Nicméně před samotným investováním je nutné si zajistit základní informace o společnosti, do které se rozhodneme investovat.

 

Co zohlednit při výběru dluhopisů?

Obecně jsou korporátní dluhopisy považovány za méně rizikové než akcie. Rizikem investice do firem je především to, že si investor vybere společnost, která nebude schopna dodržet své závazky. Dobrou zprávou je, že rizika korporátních dluhopisů lze snížit na minimum, a to na základě ověření základních informací o finanční situaci dané společnosti. Díky tomu budete vědět, že neinvestujete do společnosti, která je v úpadku. Kromě ekonomických výsledků společnosti je dobré věnovat pozornost předmětu podnikání, zda není příliš rizikové a také vlastnictví prospektu ČNB. Díky prospektu získáte reálné informace, čemuž v případě podlimitní emise dluhopisů tomu tak být nemusí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *