full screen background image

Jak fungují IP kamerové systémy?

Dnes už není ničím neobvyklým, že si člověk potřebuje zabezpečit dům. Kamerové systémy se dávno využívají jen ve firmách. Ani nemusíte mít doma nic speciálního, abyste se stali terčem zlodějů.

Kamerové systémy jsou výborné nejen v tom, že pomůžou odhalit zloděje, který něco odcizil. Ony tomuto často dokonce zabrání. Když si zloděj všimne, že máte nainstalované kamery, raději se posune o dům dál, kde je třeba nemají.

Pokud z různých důvodů o nainstalování kamerového systému uvažujete, pravděpodobně vás budou zajímat tzv. IP kamerové systémy. Ty se totiž v dnešní době používají nejčastěji. Co se pod touto zkratkou skrývá a proč by vás měla zajímat?

 

Co je vlastně IP kamera a jak funguje?

Zkratka IP označuje výraz Internet Protocol a dává najevo, že kamera má vlastní IP adresu. Dokáže tedy přenášet (posílat a přijímat) data přes síť. Prostě ji připojíte k síti podobně snadno jako notebook, tablet či tiskárnu. Některé se mohou připojit přes ethernetový kabel, což je rychlejší a spolehlivější, jiné přes WiFi. To je vhodné například v případě, kdy kameru instalujete venku.

Vždy je ovšem třeba zvážit, zda je vaše domácí síť pro IP kamery dimenzovaná. Kamera posílá po síti větší objem dat, což vyžaduje dostatečnou propustnost. Jaká by měla být, se odvíjí od toho, kolik IP kamer nainstalujete. Pro představu: Při stovkách kamer je třeba síť dimenzovat na rychlost 1 GB/s.

 

Proč bych si měl pořídit IP kamerový systém?

Dnešní kvalitní kamerové systémy bývají téměř bez výjimky vybaveny IP adresou. Dává vám to totiž možnost nakonfigurovat IP kameru tak, abyste se mohli živě dívat na to, co právě natáčí, nebo třeba nastavovat, aby se sama zapnula v určený čas. Ke kameře se přitom připojíte z notebooku, počítače, tabletu i mobilního telefonu. Obvykle se stačí pouze přihlásit k webovému rozhraní a můžete nastavovat.

 

Jaké rozlišení koupit?

Jistě chápete, že kamery mohou mít různé rozlišení, přičemž čím je rozlišení vyšší, tím je lepší kvalita záznamu, tedy vidíte více podrobností – například rozeznáte SPZ přijíždějícího auta. Dnes se za standard považuje alespoň 5 Mpix, z tohoto rozlišení už vznikají slušné obrázky i videozáznamy, bavíme se o 2592 × 1944 pixelech. Vyskytují se ovšem i varianty s 12 Mpx, za ty si pochopitelně připlatíte. Obecně je pět megapixelů dostačujících, vždy je ovšem lepší poradit se s odborníky.

Samotné rozlišení ovšem nestačí. Hlídat byste si měli i snímací čip. Kamery s citlivějším čipem jsou schopné nahrávat barevnější obraz.

 

Co dalšího ještě od kamery chtít?

Pokud víte, že budete chtít kvalitní záznamy i v noci, což je ve většině případů potřeba, je vhodné zvážit bezpečnostní kamery s infra přísvitem, mají v noci lepší obraz. Jestliže se bojíte vandalů, poohlédněte se po antivandal kamerách s čočkou chráněnou polykarbonátovým krytem. Tohle je užitečný zejména tehdy, když se chystáte kameru umístit někam na zem nebo v dosahu ze země. Zloděj by ji mohl jednoduše rozbít a vy byste pak nic neviděli.

Další kategorií jsou pak vzdáleně ovladatelné bezpečnostní kamery, u nichž máte šanci na dálku nastavovat úhel pohledu, tedy pohybovat s kamerou.

Snad ani není třeba dodávat, že pokud chcete kameru umístit do venkovních prostor, měli byste vybírat takovou, která je odolná vlivům počasí, především dešti. I pokud ji máte pod střechou, může se k ní někdy déšť či sníh dostat, tak to zvažte.

 

Nechte si kamerový systém navrhnout

Pokud už jste někdy nějaký kamerový systém budovali, možná víte co a jak. V opačném případě si jej nechte navrhnout od odborníků. Poradí vám, jaké rozlišení je pro vaše potřeby dobré, jakým způsobem kamery rozmístit a kolik jich vůbec potřebujete. Kontaktujte například firmu Sikur Systems s pobočkami v Praze, Brně a Frýdku-Místku, patří k ověřeným českým odborníkům na kamerové systémy.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *