Komín má svou jasně přednastavenou funkci pro odvádění spalin z útrob bytových jednotek, rodinných domů, ale i činžovních domů nebo chat a chalup. Každoročně je nařízena revize komínu speciální firmou, v opačném případě se vystavujete uložením pokuty. Tento článek však pojednává o oplechování komínu podíváme se na to, jak se ve skutečnosti provádí. V jednoduchosti si prozradíme snadný postup, podle kterého pochopíte, jak se oplechování komínu ve skutečnosti realizuje. Celý stavební postup je podobný jako u oplechování a lemování střešních oken nebo výlezů. U střešních oken dostáváme oplechování již z výroby. U komínů se musí provést přímo na místě.
Spodní a vrchní díl oplechování komínu
Oplechování komínu se na spodním díle provádí v části, která je blíže k okapní rouře. O tomto segmentu hovoříme jako o spodním díle a ukončuje se na střešní krytině. Na samém konci se musí vytvořit okapnice, jejíž tvar můžete přizpůsobit tvaru střešní krytiny.
Strana, která je naopak blíže k hřebenu střechy se nazývá jako vrchní díl. Tuto část ukončíme vždy pod střešní krytinou tak, aby pod ní nezatékala voda do domu. Provádí se po střešní krytinou za přítomnosti speciálního zpětného ohybu.
Ukončení oplechování komínu
Na dvou bočních stranách komínu po spádu střechy se oplechování ukončuje pod střešní krytinou, není to však za všech okolností nutné. Oplechování lze ukončit i na střešní krytině. Zde záleží spíše na tvaru a provedení realizace střešní krytiny.
Pod krytinou se opětovně udělá zpětný ohyb. Pokud oplechování ukončujeme na krytině, vytvoříme na plechu mezilehlou stojatou vodní drážku, která zamezí vniknutí většího množství srážkové vody pod střešní krytinu. Celé oplechování komínu se ukončuje tzv. ukončovacími krycími lištami.