full screen background image

Kam mizí piliny při zpracování dřeva?

V dřevozpracujících závodech vzniká velké množství pilin a dřevního prachu. Nejde jen tak nechat vše ležet, už za pár dní by se nedalo vyrábět ani po výrobě pohybovat. Nejen o piliny se starají průmyslové ventilátory.

 

Odsávání pilin

Běžně si zakoupíme výrobek ze dřeva a nepřemýšlíme, jak dlouhou cestu má za sebou. Než dřevo dostane svou finální podobu, musí projít mnoha technologickými procesy. Při nich vznikají piliny a částice prachu, které se pak všude usazují a mohou komplikovat hladký chod provozu. Jemný dřevní prach ve velkém množství může pomoci vzniku prostředí, ve kterém hrozí nebezpečí výbuchu. Odsávání pilin a prachu je tak velmi důležité pro ochranu zaměstnanců i samotného provozu. Tam, kde dochází k práci na několika strojích současně se využívá centrální odsávání. Skupiny strojů, vytvořené podle potřebného odsávacího výkonu, jsou pak spojeny s centrální odsávacím zařízením s filtrací.

 

Využití fyziky

Ve specifických provozech mohou být piliny hrubé a mokré. Filtrační systémy však mohou představovat problém při používání v zimě, kdy může filtrační médium nasáklé vodou z pilin zamrzat a omezovat tak funkčnost. V takových provozech je vhodnější použít cyklónové odlučovače, které využívají pro odloučení prachu odstředivou sílu. Ve vrchní části vstupuje do odlučovače směs prachu či pilin a vzduchu, ta následně rotuje kolem osy cyklónu. Piliny kloužou po vnitřní ploše odlučovače vlivem gravitace dolů a vzduch naopak odchází vrchní částí. Zima nebo mráz pak nemá na vodu obsaženou v pilinách žádný vliv.

Odsáté piliny se pak ukládají ve filtračním zařízení, odkud jsou odváděny přes výsypku pomocí šnekového dopravníku. Lze je tak snadno využívat pro další zpracování, například pro podestýlkové granule pro zvířata nebo dřevěné brikety a pelety na topení nebo přímo vytápění samotného provozu.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *