full screen background image

Každá profese si zaslouží specifické pracovní oblečení. Jak vybrat to správné?

Vhodné pracovní prostředí a vybavení nepatří v současné době bohužel mezi samozřejmosti. Především oděvy pro vykonávání specifických činností musí daným pracovním pozicím přesně odpovídat. V opačném případě se jak zaměstnanec, tak především zaměstnavatel vystavují nepříjemnostem, jež jsou spojeny samozřejmě s pokutami. BOZP na pracovišti je zapotřebí v každém případě dodržovat. My se v následujících řádcích podíváme jak na právní stránku věci, tak i na to, co všechno by pracovní oděvy měly splňovat z hlediska funkčnosti, pohodlnosti a designu.

 

Zákoník práce hovoří jasnou řečí!

Ochranné pracovní pomůcky jsou nezbytností. Kontrola z inspektorátu práce bývá v tomto ohledu velmi nemilosrdná. Co je ovšem mnohem horší, někteří zaměstnavatelé riskují zdraví svých zaměstnanců. Co se týká zákonného ukotvení nezbytnosti pracovních oděvů, v § 132 odst. 3 zákoníku práce je jednoznačně napsáno, že za bezpečnost a zdraví svých podřízených odpovídá vedoucí pracovník. Ten samozřejmě může v případě nepoužívání pracovních pomůcek dostat pokutu. Mnohem vyšší sankce ale hrozí zaměstnavateli. Může být pokutován až do výše 2 milionů korun.

 

Proč vlastně zaměstnanci pracovní oděvy nechtějí používat?

Důvodů bychom našli spousty. Mnohdy se vymlouvají na to, že jim zavazí při vykonávání konkrétní činnosti. V některých případech hovoří o jejich otřesném vzhledu a někdy si stěžují na absenci pohodlí. Všechny tyto aspekty lze eliminovat nákupem optimálních oděvů. Jak postupovat?

 

Hlavní aspekty výběru pracovních oděvů a pomůcek

Postupovat je zapotřebí podle několika pravidel. My je postupně v následujících řádcích uvedeme.

 

Specifika konkrétních prací

Tato kategorie je nesmírně důležitá. Rozhodně se soustřeďte na to, abyste nakoupili oděvy, které korespondují s danou pracovní činností a zařazením. Je jasné, že stavební dělník musí mít úplně jiné oblečení než třeba pracovník v gastro provozu. Stejně tak jsou specifické i další pracovní pozice typu uklízečky, lékaře a podobně.

 

Myslete na dodržení norem

Jakékoli pracovní oděvy musí projít příslušnými atesty a splňovat podmínky pro vykonávání konkrétní činnosti.

 

Správná velikost

Když vám nesedí standardní oděvy pro běžné nošení, jdete je vrátit a vezmete si správné číslo. U pracovních oděvů je nutné také reagovat velmi rychle. Spolehlivý dodavatel oděvy vymění na počkání.

 

Vzhled zaměstnanců tvoří firemní identitu

Když je každý zaměstnanec oblečen jinak, poukazuje to na to, že všichni netáhnou za jeden provaz. Myslete na firemní identitu a zvolte pro každého designově stejné pohledné oblečení.

 

Bez údržby pracovních oděvů a pomůcek se neobejdete

V neposlední řadě nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu konkrétních pracovních pomůcek. Většinu z nich je třeba pravidelně čistit a oděvy prát. I v tomto oboru ale najdete profesionály, kteří se o vše postarají a pracovní oblečení připraví na další období.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *