full screen background image

Magnety umí usnadnit práci

Především v průmyslové výrobě se zpracovávají různé suroviny, ze kterých se během výrobního procesu stane finální produkt. Než k tomu dojde, je potřeba odstranit všechny případné problémy v podobě nežádoucích kovových kontaminantů.

Průmyslově se dnes zpracovávají různé suroviny, včetně recyklovaných papírů, dřeva nebo plastů a samozřejmě velkou měrou se zapojuje i potravinářská a kosmetická výroba. Ve všech odvětvích se musí vstupní surovina zbavit všech nečistot a případných částic, které v ní nemají co dělat. Proto se často používají detektory kov, které však nemusí být vždy účinné a mohou tak způsobit velký problém u konečného spotřebitele. Do výrobní suroviny se tak mohou dostat kousky drátů, špony nebo kovový prach a to například u potravin může být velké riziko. Proto jsou mnohem účinější špičkové magnetické separátory, které zachytí i ty nejmenší částečky. Použít je lze pro sypké, gelové i tekuté látky.

Výhody magnetů však není nutné používat jen v průmyslu, ale i v domácnostech. I zde dochází k vývoji a tak zatímco ještě nedávno byl nejsilnějším magnetem materiál na bázi samaria a kobaltu, na jeho místo nastoupil neodymový magnet. Ten je směsí neodymu, železa a boru a je nejsilnějším známým magnetem, dokáže unést až 1000x tolik, co sám váží. Extra silné neodymové magnety se tak používají v průmyslové výrobě, jsou součástí elektromotorů i domácích spotřebičů. Kvůli sklonům ke korozi se pokrývají kovem, pryskyřicí nebo plastem. V běžném životě se s nimi setkáte téměř všude. Magnetické zavírání skříněk, držáky na utěrky nebo nože, magnetické tabule, reklamní plakáty na karoserii auta i třeba pro upevnění sítí proti hmyzu do oken a dveří.

Magnety nás provází i při odpočinku, oblíbené jsou hlavolamy nebo stavebnice i různé cestovní verze deskových her. V průmyslové výrobě pomáhají ulehčovat práci i zajišťovat čistotu surovin. Díky síle magnetů je ale musíme držet dál od hodinek, platebních karet i mobilních telefonů, neboť jejich magnetická síla může způsobit vymazání dat.


TAG


Jeden komentář u “Magnety umí usnadnit práci

  1. Peter napsal:

    Magsy ma strasne drahe magnety, neodporucam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *