full screen background image

Na co se používá a jak funguje tamponový tisk

Možná jste o této zajímavé technice ještě neslyšeli, přitom se spolu se sítotiskem velmi často používá pro potisk reklamních a dárkových 3D předmětů. Dá se využít na spoustu materiálů či k potisku funkčními materiály jako lepidlem, barvou, mazivem apod.

Tamponový tisk je poměrně mladý, tedy aspoň ve srovnání s jiným tiskovými technologiemi. Využíván je asi 25 let, i když první zmínky o používání želatinových tamponů na přenos barvy se datují již do 18. století. Tehdy se technologie využívala ve Švýcarsku v hodinářské výrobě.

 

Jak tamponový tisk funguje?

Základ tamponového tisku tvoří klišé (tisková deska) a tampon. Barevník obsahující barvu se přesune po klišé a vyplní vyleptaný obrazec barvou. Stírací kroužek pak přebytečnou barvu setře, takže zůstává pouze ve vyleptaném obrazci. Pak přijde na řadu tampon, který se dotkne klišé a převezme na sebe obrazec. Tampon se pohybuje, sjíždí dolu na potiskovaný výrobek a předá mu požadovaný obrazec, podobně jako když otiskujete razítko.

 

Na co všechno se používá?

Tampon je tvarově přizpůsobitelný, díky tomu se dá tato technologie využívat prakticky na jakékoliv tvary (válce, konkávní či vypouklý povrch, složité úhly). Mezi typická použití patří například potisk golfových míčků, zapalovačů, klíčenek, jednorázového nádobí, hraček (např. autíček „angličáků“), písmen na klávesnicích a kalkulačkách, tisk ovládacích prvků televizí apod.

 

Potřebujete něco potisknout nebo si chcete sami pořídit stroj pro tamponový tisk?

Pak se obraťte na společnost Meritage, která je jedna z mála v ČR se specializací na tamponový tisk. Nabízí nejen samotný tisk, ale také míchání tamponových barev, výrobu tiskových tamponů a klišé, prodej i servis německých strojů pro tamponový tisk nebo školení na tento princip tisku přímo u zákazníků.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *