full screen background image

Nejen kovy je nutné ze surovin odseparovat. Jenže jak?

Suroviny pro výrobu čehokoli se většinou musí odněkud někam dovézt, přesypat nebo přelít, vyčistit a pak jsou připravené k použití. Při získání suroviny i její přepravě může dojít ke kontaminaci kovovými i nekovovými částmi a tak je před samotným zpracováním nutné surovinu vyčistit a vyhnout se případným problémům.

Nejčastěji se pro zbavení kovových nečistot v průmyslové výrobě používají magnetické separátory. Ty fungují na principu výkonných magnetů a dokážou v látce zachytit a vytřídit kovové částice a nečistoty. Těmi může být prach, špony, úlomky drátků, pilin nebo jiných drobností, které ale mohou způsobit velké škody a nebo ohrozit konečného zákazníka. Tolik důležitá separace kovových nečistot se může provádět v látkách tekutých, gelových i sypkých podle typu separátoru a jeho použití. Kovových komponentů tak se správným typem separátoru můžete zbavit čokoládu, piliny i třeba minerální vodu.

Někdy se ale může stát, že ve vstupní surovině nemusí být jen kovové nečistoty reagující na magnet. Řešením je Eddy current separator neboli indukční separátor, který dokáže zachytit nemagnetické kovy (hliník, měď, zinek…) v nekovových materiálech, jako je dřevo, plast nebo sklo. Právě možnost oddělit kovy a ostatní materiál od sebe je výhodou indukčních separátorů. Své uplatnění tak najdou například v recyklačním průmyslu, zpracování odpadů a elektrospotřebičů i ve sklářském průmyslu a také v mnoha dalších odvětvích, kde je tento druh separace potřeba.

Možnost dodělit od sebe dva a více druhů materiálů posunula průmysl na další úroveň a dala vzniknout novým technologiím. I díky separaci můžeme zpracovat tříděný odpad nebo recyklovat staré spotřebiče či zařízení. Tím šetříme nejen přírodu, ale i zdroje a energie a starým věcem dáváme nové využití.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *