Bez řádného pojištění se žádné vozidlo neobejde. Na sjednání povinného ručení a ideálně i havarijního pojištění je tak přirozeně třeba myslet i v případě traktorů, bagrů a dalších strojů či strojních zařízení. S ohledem na jejich specifické pracovní a provozní podmínky je ovšem třeba do pojistné smlouvy zahrnout také situace, při nichž může během používání dojít k poškození či zničení. Právě pro tyto případy je tu strojní pojištění.
Pojištění stroje, který pracuje
Pokud vlastníte stroj, nebo celou flotilu strojů, které aktivně využíváte pro svou práci, dobře víte, že případné opravy těchto sofistikovaných zařízení mohou být velmi nákladné. A jakýkoli výpadek jejich pracovní činnosti přináší značné komplikace a finanční ztráty. Klasické havarijní pojištění sice spolehlivě pokryje rizika krádeže, vandalismu či živelní pohromy, nicméně doplňkové strojní připojištění je třeba chápat jako svého druhu nezbytnost, bez níž se rozumně smýšlející provozovatel stroje neobejde.
I když se totiž pracovní stroje po veřejných komunikacích pohybují spíše omezeně, přesto u nich hrozí nemalé riziko nehody. K havárii a škodě může při pracovní činnosti stroje dojít snadno – působením silného větru, náročnými pracovními podmínkami, nepředvídatelnou událostí při nakládce či vykládce.
Strojní pojištění přitom kryje poškození nebo zničení stroje, a to jak v případě celého pojištěného vozidla, tak v případě strojní nástavby pojištěného vozidla. Správně nastavené pojištění dokáže uhradit nejen náklady na úplnou opravu či pořízení nového stroje, ale také na provizorní opravu či demontáž a montáž poškozeného stroje.
Specifika a výhody strojního pojištění
Přestože pojišťovny pro tento druh pojištění mívají definovány speciální pojistné podmínky, funguje strojní pojištění obdobně jako standardní pojištění motorových vozidel. Lze ho zpravidla sjednat jako připojištění havarijního pojištění.
Výši pojistné částky a tím i cenu pojištění ovlivňuje především cena stroje a jeho stáří. V prvé řadě je tak třeba dbát na to, aby nedošlo k podpojištění. Pojistná částka by měla pokrývat cenu, za kterou byste mohli pořídit nový stroj v okamžiku sjednání pojistné smlouvy. V potaz je ale třeba vzít také stáří stroje a s ním spojenou ztrátu jeho ceny a snížení pojistného plnění v případě škodní události.
Je dobré mít také na paměti, že servis mnohých specializovaných strojů a strojních zařízení může vyžadovat zásahy zahraničních firem a součástí nákladů na opravu proto může být také například doprava techniků ze zahraničí na místo opravy. I tyto potenciální náklady je proto dobré do výše pojistné částky zahrnout.
Poškozené ovšem může být i zboží, s nímž stroj manipuluje či je převáží. Vyplatí se proto zvážit i pojištění odpovědnosti. U Kooperativy přitom můžete i v případě strojního pojištění vyřešit vše snadno a online.
Foto:Shutterstock