full screen background image

Oblíbený program Zelená úsporám se vrací! Co obnáší?

Program Ministerstva životního prostředí ČR – Zelená úsporám se vrací na scénu v trochu pozměněné formě a pravdou je, že nejde o málo peněz. V příštích osmi letech si rozdělí částku 28 miliard korun všichni ti, kdo sníží energetickou náročnost svých domů! Skoro tři čtvrtiny částky jsou ručeny na rekonstrukce soukromých domů a zateplení novostaveb. Postupně budou vyhlašovány výzvy, na jejichž základě se mohou hlásit zájemci. Dobrou zprávou je, že formy dotace jsou pestré. Bude možné využít: přímé dotace, zvýhodněný úvěr či bankovní záruku. Podpora půjde také na zpracování projektové dokumentace i na energetický štítek budovy.
 

Kdo má na dotaci nárok?

Dotace bude poskytována výhradně na komplexní opatření ke snížení energetické náročnosti budov. Do této kategorie patří realizace opatření ke zlepšení izolace budovy, dále také výměna oken, izolace střech a také sklepů, instalace řízeného větrání s rekuperací tepla, nového efektivního zdroje vytápění a regulace otopné soustavy.

Podpora již nebude v té výši, jak jsme byli zvyklí

Podpora, kterou je možné získat, se bude pohybovat v rozmezí mezi 25 až 50 procenty uznatelných nákladů na rekonstrukci a to podle toho, jaké úspory nákladů na topení bude dosaženo. Při úspoře 40 % bude podpora 25 %, při 50 % úspoře dostanete 35 % nákladů. Na největší podporu 50 % dosáhnou jen ti, kteří uspoří 60% nákladů na otop.

Již v srpnu!

První výzva pro podání žádostí běží od srpna 2013 a je určena pro rodinné domky. Bude připraveno 1,4 mld. korun. Akceptovány budou realizace započaté už po 1. lednu 2013. Není tedy nač čekat.
Vyzkoušejte si sami, nakolik vás vyjde úspora z dotací na naší kalkulačce!

 

Nový program má svá úskalí

Abyste dosáhli na dotaci ve výši 50%, musíte několik opatření kombinovat. Výměna oken například ušetří pouhá 4%. Dalších 8% můžete uspořit, pokud zaizolujete podlahu v přízemí. Zateplení fasády je potom mnohem účinnější. Dosáhnete jím úspory až 24 % energie. Toto opatření je ale více finančně náročné. Nejlépe vychází zateplení podlahy na půdě, kterým je možné ušetřit až cca 33% za otop a náklady většinou nepřesáhnou 50 tisíc korun.

Z toho je třeba vyjít při úvaze o zateplení domu s podporou programu „Nová zelená úsporám“. Zateplení stropu je tedy nejúčinnější a především – levné. Je možné ho doplnit dalšími opatřeními dle toho, jaké úspory chceme dosáhnout a kolik peněz můžeme investovat. Komplikací programu je potom poměrně složitá administrativa. Výpočet úspor je totiž složitý a zpracovat ho dokáže jen odborník. Také způsob podávání žádostí na Fond životního prostředí přes internet a následně v „papírové“ formě laik těžko zvládne.

Nechte si pomoci od odborníků

Znalci doporučují svěřit zpracování vaší přihlášky odborné firmě, tím se jistě vyhnete případným komplikacím, protože odborná firma vám pomůže i s realizací a s financováním. Jednou z předních společností na našem trhu je IP IZOLACE Polná, která se již dvacet let zabývá energetickými výpočty a aplikací minerální foukané izolace MAGMARELAX®, vyrobené na přírodní bázi. Společnost má certifikáty kvality ISO a zkušené specialisty, kteří dokáží kvalitně zpracovat a podat žádost a současně mohou realizovat zateplení a následně ověřit přesným měřením, zda bylo dosaženo kýženého efektu. Společnost navíc poskytuje desetiletou záruku na práci i materiál.

Díky spolupráci s velkou bankou dokáže firma zajistit financování tak, aby nebyl zatížen rodinný rozpočet investora. Program „Zateplení na splátky“ umožní splácení úvěru z dosažených úspor! A to už stojí za úvahu, že?

Více informací na www.novazelenausporam.cz/ nebo na www.ippolna.cz

Využijete naší akce na www.magmarelax.cz/akce!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *