full screen background image

Pravidelný servis a oprava obráběcích strojů

Každý stroj vyžaduje pravidelnou péči a údržbu, aby stále pracoval na plný výkon. Pokud však péči o obráběcí stroj zanedbáváte, je hodně pravděpodobné, že u něj dojde k poruše a výroba tak bude pozastavena do té doby, než bude přístroj opět opraven a plně funkční. Abychom tomuto scénáři předešli, je nutné řídit se určitými zásadami a dodržovat pravidelné údržby.

Mnoho vlastníků při pořízení stroje dělá chyby už na začátku a to tím, že chtějí ušetřit co nejvíce peněz, proto zanedbávají pravidelné údržby obráběcích strojů. Na základě toho dochází ke zvyšování rizika poruchovosti. Bohužel se v tomto případě poruše nedá vyhnout a místo ušetření peněz musí majitelé strojů platit daleko vyšší náklady za opravy obráběcích strojů.

Aby se snížilo riziko poruch a defektů, postačí dodržovat pravidelné preventivní údržby, které jsou nezbytným předpokladem pro bezproblémový provoz obráběcího stroje. Údržba by se neměla podceňovat ani v době velkého výrobního vytížení obráběcích strojů.

Obráběcí stroj Gasparini

Pravidelná péče a údržba

Jak už bylo výše zmíněno, o jakýkoliv přístroj je nutné pravidelně pečovat a udržovat ho, aby nedošlo k jeho závadě a nenarušilo to chod firmy. To se týká i obráběcích strojů. V dnešní době spousta vlastníků tyto kontroly podceňuje, a pak se diví, že stroj jednoho dne přestane fungovat.

Pravidelná údržba se provádí denně, týdně, měsíčně, ročně a dle provozních hodin. Kromě toho je také dobré si všechny údržby a výměnu náhradních dílů zaznamenávat. Tyto podlahy pak při případné poruše velice dobře poslouží servisnímu technikovy, který díky tomuto soupisu lépe odhalí příčinu a opraví ji. Pro přehlednost není na škodu zaznamenávat si také veškeré servisní zásahy a vynaložené náklady na odstranění případných vad.

 

Monitorování přístroje

Obráběcí stroje by se kromě údržby měli také pravidelně monitorovat. Díky tomuto monitorování má každá firma dohled nad celkovým přístrojem i nad tím, jak stroj vyrábí jednotlivé díly v požadované kvalitě. Monitorování se na jednotlivých přístrojích provádí pomocí měřících testů.

Provádí se zejména:

  • měření kruhové interpolace
  • měření vibrací rotujících zařízení
  • měření upínací síly
  • měření přesnosti polohování stroje

Na základě těchto měření se nejenom kontrolují díly, ale také se často objevují chybí, o kterých se do té doby nevědělo.

 

Přínosy údržby a péče

Pravidelná údržba, péče a kontrolní měření mají vliv na:

  • zvýšení životnosti obráběcích a tvářecích strojů
  • dlouhodobé zajištění přesnosti obráběcích strojů
  • snížení výroby zmetků
  • úspora finančních prostředků
  • zajištění bezpečnosti práce

 

Oprava poruchy

Pokud i přesto dojde k nějaké poruše na stroji, pak se obraťte na specializovanou firmu, která nabízí generální opravy obráběcích strojů. Na základě diagnostiky přístroje zjistí přesnou příčinu a poté tento problém odstraní. Na firmu se při poruše obraťte co nejdříve, neboť čím dříve se závada odstraní, tím dříve se rozeběhne výroba v konkrétní společnosti zase naplno.

Mezi ověřené společnosti nabízející služby modernizace obráběcích strojů, generální opravy a diagnostiku patří například INMACH s.r.o., který na našem trhu působí již od roku 1996. Z původně servisní firmy se dnes stala firma, která zajišťuje dodávku i servis obráběcích a tvářecích strojů.

logss

 

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *