full screen background image

Proč jsou mezi mladými populární plynové pistole? Na vině je airsoft

Airsoft je adrenalinový sport, ve kterém po sobě hráči střílejí plastové kuličky. Mohou se cítit jako opravdoví vojáci či policisté v akci, ostatně airsoftové zbraně obvykle napodobují zbraně reálné. Místo reálných nábojů však střílí plastové nebo BIO kuličky.

Existuje několik druhů kuliček o různých hmotnostech. Kuličky s vyšší hmotností jsou přesnější, ale mají nižší dostřel. Kuličky je nutné vybírat i podle pistolí – ano, také pistolí je několik druhů.

 

Konec vzduchovek, mladí střílí raději kuličky

Vy jste možná v období dospívání stříleli ze vzduchové pistole, dnešní mladí střílejí z pistolí airsoftových.

Airsoftové zbraně se vyrábí v měřítku 1:1, v Česku jsou legislativně zařazovány do kategorie D, což znamená, že je může vlastnit osoba starší 18 let bez zbrojního průkazu. Podle pohonu se airsoftové zbraně dělí na manuální, plynové a elektrické.

Manuální zbraně patřily k prvním a fungují na principu stlačené pružiny. Pružinu je před každým výstřelem nutné manuálně natáhnout, což se může zdát jako zbytečná práce, přesto jsou tyto zbraně oblíbené začátečníky i pokročilými.

Plynové pistole bývají nejčastěji krátké, na rozdíl od manuálních, které se rozdělují na krátké, dlouhé a odstřelovací pušky. Plynové zbraně jsou obvykle poháněny CO2 bombičkami nebo propan-butanem. Mají velký dostřel, jenže jsou náročnější na údržbu, musíte doplňovat plyn. Kromě toho jsou náchylné na počasí.

Elektrické airsoftové zbraně mají motorky, jež ovládají pružinu pístu. Jsou přesné, spolehlivé a používané velmi často. Při vystřelení na krátkou vzdálenost však mohou způsobovat i menší úrazy.

Podle čeho si vybírat airsoftovou pistoli?

Prvním kritériem je, zda by zbraň měla být mechanická, plynová nebo elektrická. Co dál zvážit? Vybírá se obvykle podle ceny, přičemž manuální zbraně jsou pochopitelně nejlevnější, dají se pořídit pod tisíc korun. Elektrické zbraně jsou nejdražší a vhodné pro ty, kteří to s airsoftem myslí opravdu vážně.

Roli hraje samozřejmě i velikost, protože v uzavřeném prostředí se špatně manipuluje s dlouhou zbraní. Naopak při hře venku se hodí zbraň delší, která je obvykle přesnější.

Co se týče materiálu, zbraně bývají buď kovové, nebo plastové. Ty kovové působí autentičtějším dojmem, cítíte se s nimi, jako byste drželi reálnou zbraň. Na druhou stranu jsou dražší a také těžší.

Cílem je napodobit reálnou vojenskou akci

Hráči airsoftu se stylizují do role vojáků, typicky mají i speciální oblečení, helmy, někdy si pořizují také nože a další doplňky. Člověk by se skoro až lekl, když je někde vidí. Hry jsou dokonce založeny na vojenských scénářích, hráči se snaží obsadit objekt, získat vlajku, eliminovat soupeře apod. Je to v podstatě, jako kdyby zažívali nějakou ze střílecích počítačových her naživo.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *