Zkušení profesionálové v oblasti revizí elektrozařízení moc dobře vědí, proč je vhodné (a často i nezbytné) elektrická zařízení pravidelně kontrolovat. Hlavním cílem revizí je samozřejmě bezpečnost. Co hrozí a jaké jsou další důvody?
Co říká zákon?
Zákon hovoří jasně – a už jen z tohoto důvodu není rozumné revize elektroinstalace zanedbávat. Posouzení stavu elektroinstalací, hromosvodů, spotřebičů, nářadí, rozvaděčů a strojů certifikovaným dodavatelem revizních prací je ukotveno v několika zákonech, konkrétně například v zákoníku práce (zákon č. 174/68 Sb., č. 488/2000 Sb.). Kromě výchozí revize je nutné provádět i periodické revize, jinak jejich platnost vyprší.
Prevence úrazů a škod
Zaneprázdněnost a každodenní shon nás často svádí k odkládání nepříjemných povinností. V případě revizí elektrozařízení se však může takováto nepozornost či lhostejnost pořádně vymstít. Nehody způsobené elektřinou nejsou ničím výjimečným, a v nejhorším případě mohou mít fatální následky. Pravidelné revize elektrospotřebičů pomáhají odhalit skryté závady a potenciální hrozby, čímž lze značně předejít úrazům a minimalizovat potenciální rizika.
Důkaz o splnění povinností
V případě úrazu elektrickým proudem je platný doklad o revizi elektrozařízení naprosto klíčovým dokumentem, kterým provozovatel prokazuje míru svého zavinění. Bez něj se vina automaticky přikládá na jeho stranu. To s sebou nese nejen právní komplikace, ale i finanční ztráty v podobě pojistného plnění, které vám pojišťovna odmítne vyplatit.
Potřebujete snad další důvody, proč revize elektrozařízení neodkládat „na později“, ale vždy splnit to, co ukládá zákon? Pamatujte, že prevence je vždy levnější a jednodušší než řešení následků. Investice do návštěvy certifikovaného odborníka se vám mnohonásobně vrátí v podobě klidného spánku s vědomím, že vašim blízkým či zaměstnancům nehrozí úraz elektrickým proudem.