full screen background image

Pronájem bytu v Hradci Králové se vám oproti loňsku opět o něco prodraží. Za nejžádanější dispozici 2+kk dáte běžně i přes 10 000 měsíčně!

Pronájem bytu v Hradci Králové není rozhodně levná záležitost. Málokoho zřejmě překvapí, že je právě toto stotisícové město v těsném závěsu za Prahou a Brnem, které jsou, pokud jde o činže, našimi zdaleka nejdražšími lokalitami. Chcete zjistit, kde jsou vaše šance na nalezení solidního bytu v Hradci nejvyšší? A chtěli byste vědět, co dělat ve chvíli, kdy na vhodný pronájem narazíte, aby ho majitel poskytl právě vám a nikomu jinému?

 

Pronájem bytu vám ukrojí z rozpočtu zas o trochu víc

Vysoká hladina činží pochopitelně souvisí s růstem cen nemovitostí. Jak? Nemovitosti podle všech dostupných údajů podražily v České republice jen za poslední čtyři roky o více než 40 % a staly se tak pro značnou část populace hůře dostupnými. Tato drahota žene stále více lidí do nájmů a zvýšený zájem o tento segment bydlení pak logicky zvedá rovněž činže. Svůj díl viny na tom, že si čím dál méně lidí může dovolit vlastní střechu nad hlavou a je nuceno platit stále stoupající činže, má rovněž tolik diskutované zpřísnění pravidel u hypoték. K němu vloni zavelela ČNB, která nyní navíc zřejmě získá zákonnou pravomoc k tomu, aby přímo určovala parametry těchto úvěrů. Doposud se totiž jednalo spíše jen o „důrazné doporučení“, které však v podstatě všechny komerční banky vyslyšely.

 

Meziroční nárůst o 3,3 %

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrný nájem u nás meziročně stoupl cca o 3,3 %. Například u garsonek došlo v minulém roce ke zdražení v deseti ze třinácti našich krajů a u středně velkých bytů o dispozici 2+kk dokonce hned v jedenácti. Vše se pochopitelně liší region od regionu, nicméně je zřejmé, že jsme v tomto ohledu stále ještě nenarazili na pomyslný strop. Nejhlouběji do svých peněženek jsou lidé nuceni sahat v Brně, Hradci Králové (průměrně 200 Kč/m2 ), Plzni, Olomouci, Zlíně nebo třeba Českých Budějovicích. Samostatnou kapitolou je pochopitelně Praha, která je i v porovnání s těmito městy nejméně o dalších 50 % dražší.

 

Kolik v průměru zaplatíte (6 nejdražších měst)

Město Za 1 m2 Za byt (cca 60 m2)
PRAHA 356 Kč 21 360 Kč
BRNO 238 Kč 14 280 Kč
OLOMOUC 220 Kč 13 200 Kč
ZLÍN 214 Kč 12 840 Kč
HRADEC KRÁLOVÉ 200 Kč 12 000 Kč
PLZEŇ 194 Kč 11 640 Kč

 

Centrum a novostavby patří i tady k nejdražším

Je celkem pochopitelné, že podobně jako i v jiných velkých městech republiky, se i v Hradci setkáte s nejvyššími požadovanými nájmy především v centru a to zejména v jeho historické části. Tam za metr čtvereční podlahové plochy často zaplatíte i částku výrazně převyšující průměrných 200 Kč. Vyšší činže jsou rovněž požadovány téměř ve všech zdejších novostavbách, takřka bez ohledu na městskou lokalitu, což byste při hledání vhodného a cenově dostupného bydlení měli vzít rovněž v úvahu.

 

Výběrem lokality zde příliš neušetříte

Jelikož se zřejmě nedočkáte něčeho podobného, jako lidé žijící v Berlíně, kde dojde k pětiletému zmrazení činží, musíte se spolehnout jen sami na sebe. Ve snaze ušetřit alespoň nějakou tu tisícovku se tedy nejspíš pokusíte porozhlédnout mimo centrum a je bohužel třeba říci, že i zde může být hledání něčeho výrazně levnějšího dosti obtížné. O něco méně snad zaplatíte jedině v okrajových částech Hradce Králové a to ještě pouze v některých. Za pokus mohou stát Plačice, Březhrad, Roudnička nebo snad ještě Rusek. Jinak je však lepší se při hledání pronájmu smířit s tím, že město je v tomto ohledu drahé jako celek a vybírat byt spíše podle jiných kritérií, jako je podlahová plocha, stav nemovitosti či místní občanská vybavenost.

 

Jak zvýšit vaše šance?

Abyste při dnešním nedostatku cenově dostupného bydlení o něco zvedli vaše šance na úspěch a získali do nájmu byt, který bude splňovat co nejvíce z vašich představ a přitom nebude nad vaše finanční možnosti, měli byste dodržet několik základních pravidel a přidat i něco navíc.

  1. a) Jak jsme si již řekli, k tomu nejpodstatnějšímu patří především velikost bytu. Nemůžete chtít stodvacetimetrový apartmán, když vaše výplata stačí pouze na garsonku, to je zřejmé.
  2. b) Jak už také víte, něco snad ušetříte i tím, že se vydáte ven z centra, i když právě v Hradci nebude ten rozdíl nijak markantní.
  3. c) Stačí-li vám byt, který je v poněkud horším stavu a třeba i bez základního vybavení, vezměte ho. Jistě tomu bude odpovídat i nižší nájemné.
  4. d) A dobrá rada závěrem. Pokud už na něco zajímavého, co by vám více méně vyhovovalo, konečně narazíte, odkryjte majiteli bytu karty. Nabídněte mu co nejvíce záruk, aby měl důvod poskytnout pronájem právě vám. K běžné vratné kauci můžete zkusit i pár tisícovek přidat a neuškodí ani reference od vašeho zaměstnavatele, kterými můžete prokázat vaši solventnost a spolehlivost.

 

200 korun za metr není právě málo

Najít dnes ve větším městě solidní byt za rozumnou činži představuje mnohdy doslova „běh na dlouhou trať“. A Hradec Králové, ten patří se svými dvěma stovkami za metr čtvereční k místům vůbec nejdražším, bohužel. Zda právě připravovaná novela stavebního zákona přinese tolik potřebné razantní navýšení počtu novostaveb, které by snad jako jediné mohlo s cenami bydlení pohnout po letech nepřetržitého růstu směrem dolů, není vůbec jisté. I kdyby k tomu došlo, nestane se tak dříve než v horizontu několika let, protože uspokojit tuzemský hlad po bytech zkrátka chvíli potrvá. A proto čekat, až se tak stane, zřejmě nemá smysl. A to obzvláště ne v případě, že potřebujete bydlet okamžitě. Nezbývá, než zkusit štěstí a smířit se s faktem, že alespoň prozatím vám činže ukousne třeba i polovinu z vašeho měsíčního platu.

A mimochodem, jak velký byt potřebujete? A připadá vám 200 korun za m2 jako přemrštěná cena nebo s tím nemáte nejmenší problém?
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *