full screen background image

STAVEBNÍ NÁKLADY POD LUPOU

Správný výběr dodavatele stavby představuje pro každého investora či budoucího majitele objektu zásadní rozhodnutí. Ať už se jedná o stavební záměr typu nové výrobní haly, rekonstrukci školy, rozšíření nemocnice či standardní výstavbu či renovaci rodinného bydlení. 

Výsledky ad-hoc průzkumu u veřejnosti prokázal smutnou realitu. Běžná praxe mnohých z nás je taková, že investor či majitel nemovitosti zadává jednotlivé činnosti nutné pro realizaci postupně, bez zohlednění celkového cíle projektu. Často tak naivně volíme nejlevnějšího projektanta za poradce a libujeme si, že jsme ušetřili řádově desítky tisíc korun (dle velikosti projektu).

 

Erik Štefanovič, ze společnosti DELTA Projektconsult Slovakia komentuje své zkušenosti s vlastními klienty v oblasti výstavby průmyslových a jiných veřejných či komerčních budov: „Tlak na snižování ceny za projekci se bohužel projeví nejen v kvalitě a rozsahu zpracovávané dokumentace, ale zejména v podkladech pro výběrové řízení. Výsledkem nedostatečně definovaného výběrového řízení například pouze verbálně popsané domovní techniky je několikanásobně vyšší cena ve srovnání s detailním popisem doplněného výkazem výměr. Tato až „puntičkářsky“ zpracovaná dokumentace přinese investorovi výrazné snížení ceny ve výsledném kole tendru“. „Je překvapivé jak často jsou majitelé projektu či investoři ochotni ustoupit a zadat práce za vyšší cenu. Mnohdy také zvolí jiný ústupek například ve formě zmenšení projektu či snížení požadavku na kvalitu. Přitom stačí jasná definice podkladů pro výběrové řízení“.


Východiskem pro úspěšné výběrové řízení jsou tři základní body:

  1. 1.Jednoznačné stanovení množství a kvality stavebních prací
  2. 2.Definice časového rámce jejich dodání
  3. 3.Řádný výběr a kontrola smluvních podkladů a zařazení pouze prověřených dodavatelů

Čas profesionálů ve výstavbě
Pokud si sami rekonstruujete dům či připravujete novostavbu, nepodceňujte zadání pro výběrové řízení a přesně nadefinujte konkrétní materiály, zařízení, technologie atd., položku po položce, tak jak to standardně provádí stavební firmy. Věřte, že tato mravenčí práce Vám ve výsledku přinese vysoké úspory.

Užitečný tip
V oblasti výstavby veřejných či komerčních budov je jednoznačně efektivnější přenechat stavební management a organizaci výběrového řízení na profesionálech. Pokud jste tedy investor, který potřebuje výstavbu či rekonstrukci firemního zázemí zkuste se svým požadavkem oslovit společnost DELTA Projektconsult . Nabízí svým klientům vyhotovení technické dokumentace pro výběr zhotovitele a provedení 3kolového výběrového řízení tak jako více firem na českém trhu. DELTĚ však platíte pouze v případě úspěchu. Tedy pokud Vám získá zadání realizace za Vámi předem sjednané náklady, v požadovaném termínu a při dodržení dohodnuté kvality.

To je férová nabídka.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *