full screen background image

Tajemné české hrady a zámky. Víme, kde straší!

Pohádky stále okouzlují malé i velké a po skončení každé z nich v nás přeci jen zůstane otázka, zda náhodou nejsou tajemné síly a strašidla i v našem světě. Naplánujte si výlet a vydejte se za nimi, třeba je potkáte.

Jedním z nejznámějších míst, kde údajně straší a temné síly spřádají své plány, je hrad Houska. Říká se, že je starší než hrad Bezděz, který patří mezi nejstarší hrady u nás. Co je ale větší záhadou je samotná stavba hradu Houska, která nemá žádné opodstatnění. Strategicky je jeho pozice nevýhodná, obchodní cesty také vedly jinudy, nestojí u hranic, zato v pusté krajině bez vody. Celý je navíc vystavěn tak, jako by měl zabránit něčemu dostat se ven, celý obranný systém je zaměřen proti nepříteli uvnitř. Legenda praví, že hrad stojí na skále, ve které je průrva se vstupem do pekla. Také se prý v okolí Housky zjevuje postava v černé kápi, bez obličeje, která hlídá všechny, kdo zde chtějí chodit v noci nebo zde dokonce přenocovat. Pokud máte pro strach uděláno, zkuste ubytování u hradu Houska a možná se s postavou setkáte.

Legendy o pekelných branách ale provází i mnoho dalších památek, třeba hrad Trosky. Ještě před tím, než zde nechal Karel IV. Vystavět hrad v podobě, jakou známe dnes, navštěvovali toto místo Keltové. Nachází se zde průrva hluboká 600 metrů, ve které se prý nacházel vstup do pekla. Dovolená pod Troskami tak může být skvělým způsobem, jak prozkoumat zdejší krajinu i okolí hradu na vlastní kůži a zjistit, jak moc jsou legendy pravdivé. Za nejstrašidelnější hrad v Čechách je považován Kašperk, který provází hned dvě tajemné pověsti. První vypráví o opilých kostlivcích, kteří se schází v severní věži, odkud se rozléhá cinkot skleniček a hlahol, vše však o půlnoci umlkne. Druhá se týká pohanské bohyně Swizy, která se v lesích v okolí hradu pohybuje ve vlčí kůži. Když ji potkáte, prokažte jí úctu, jinak na místě zkameníte. A když zkusíte zůstat přes noc a najít si ubytování u Kašperka, možná nad ránem uslyšíte dusot koní s ohnivým ocasem. To se zde prohání zakletý hradní pán.

Jen málokdy můžeme s naprostou jistotou říct, co je ještě legenda a co už realita. Na tajemná místa je tak nejlepší vyrazit sami a o všem se přesvědčit na vlastní oči.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *