full screen background image

Váš spoluhráč ve stavebním projektu. Projektový manažer.

Zbytečně drahé investiční náklady a dlouhá realizace projektu, obvyklá česká realita ve stavebnictví. „Mnozí investoři stále ještě považují za skutečný začátek stavby první fyzické kopnutí do země. Neuvědomují si, že bez kvalitní přípravy se při samotné realizaci hasí jen problémy, kterým bylo možné předejít,“ podotýká hned v úvodu rozhovoru Erik Štefanovič, jednatel české a slovenské Delty Projektconsult.

 

Dle Štefanoviče bohužel čeští investoři často nepřikládají fázi vývoje projektu a celé přípravě včetně projekce dostatečný význam. Nevidí za kvalitní přípravou projektu rovnítko, že kvalitní a detailní práce projektanta rovná se výrazná úspora, která se výrazně odrazí v následujících fázích projektu, zejména na výběrovém řízení dodavatele stavby. Ve stavebnictví se stalo již zvykem, že obchodním jednáním získáte slevu několik málo procent, standardní tlak na cenu jak ho všichni známe.

Mnohem efektivnější výsledek však přinese „vyčištění“ výběrového řízení, tedy detailní definice poptávaného materiálu a služby s ní spojené. Dodavatel není nucen počítat s rezervami, neřeší žádné otazníky, nejasnosti, rizika, které vznikají na základě příliš obecného zadání. V případě projektu, zpracovaného do detailů, investor poptává konkrétní položky, systémy, technologie, materiál, metráž apod. „Tyto kroky obvykle vedou v praxi k tomu, že dokážeme investorovi snížit transparentním tendrem náklady až o 30% ve srovnání s obecným tendrem“, komentuje Štefanovič.

 

Projektový manažer předvídá a chrání samotného investora
Cílem projektového manažera je provést projekt všemi fázemi „napřímo“, s co nejméně třecími plochami, časovými i finančními výkyvy apod. „Často investorům na jednání říkám, že role DELTY je v tomto procesu vůči investorovi převážně ochranná. Za prvé ve smyslu ochrany před zhotovitelem stavby, který přestože se tváří jako „spoluhráč“, přiznejme si, investorovi je v této hře „protihráčem.“ Logicky chrání své zájmy. A za druhé ve smyslu ochrany před sebou samotným. Projektový tým by měl umět chránit investora i před špatným, unáhleným rozhodnutím, často učiněným pod časovým tlakem vytvořeným zhotovitelem stavby a také často v důsledku rozhodování o něčem, čemu detailně nerozumí a proto netuší, jaké důsledky přinese dané rozhodnutí“. V těchto situacích se osvědčí partner, projektový manažer, skutečný spoluhráč v této hře, který chrání zájmy investora.

 

Technický dozor hlídá kvalitu, nedokáže řídit a koordinovat projekt
Investoři často nevědí, co přesně jim má vlastně technický dozor přinést. „Z praxe vím, že investoři často zaměňují funkci projektového managementu s funkcí technického dozoru. Bohužel nelze po technickém dozoru žádat plánování, předvídání vývoje stavby, řízení procesů na stavbě, právní ochranu atd. Jeho funkce spočívá pouze v detailní kontrole stavby, tak aby byla dodržena nastavená kvalita procesů. Tedy dohled a podrobná analýza kvality provedených prací v souladu s harmonogramem výstavby je stěžejní funkcí technického dozoru, v tom tkví jeho nepostradatelná funkce v týmu“, uzavírá Štefanovič.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *