full screen background image

Výškové práce

Pokud si řekneme výškové práce, ihned se nám vybaví pracovníci na plošinách, jeřábech, lešení či zavěšení na laně. Ano výše uvedení pracovníci spadají pod pojem výškové práce, jedná se v podstatě o veškeré práce od výšky jeden a půl metru nad volnou hloubkou.

 

V jakých případech jsou výškové práce využívány?

Ve velké části případů se jedná o práce venkovního charakteru, jako je čištění vnějších plášťů budov, mytí oken ve výškách, mytí parapetů, čištění střech a okapů, opravy fasád, prořezání vrostlých stromů a mnoho dalšího. Výjimkou nejsou výškové práce uvnitř budov, hal a technických staveb například při natírání konstrukcí, zavěšení reklam v obchodních centrech, údržba střešních oken či malování v místech kam není běžný dosah možný. Případů využití je opravdu velké množství.

 

Výškové práce z lana

Přesněji řečeno „výškové práce s pomocí horolezecké techniky“ je způsob provádění výškových prací, při kterém není třeba používat lešení nebo plošin. Pracovníci si vystačí s vlastní horolezeckou technikou. Takto prováděné práce mají mnoho výhod, například není třeba stavby a pronájmu lešení, čímž se zkracuje samotná doba potřebná například na opravu fasády, případně existují místa na budově, kde není možné jiného přístupu než přístupu na laně.

Využití specializované společnosti, která provádí výškové práce pomocí horolezecké techniky je výhodné nejen tím, že není třeba stavby lešení, používání plošin a jiných zařízení, ale také rozsahem činností a oprav, které je možné tímto způsobem zajistit. Jen namátkou uvedeme například nátěry fasád, opravy fasád, opravy spár panelových domů, instalace reklam všeho druhu, opravy komínů, opravy střech, nátěry konstrukcí a spoustu dalších činností.

 

Jak vybírat firmu pro provedení výškových prací?

Pokud se rozhodnete, nebo jste nuceni vzhledem ke stavu budovy či havarijního stavu po živelné pohromě využít služeb společnosti, která provádí výškové práce je dobré dbát na výběr solidní společnosti. Asi si říkáte, podle jakých parametrů je dobré se při výběru držet. Na českém trhu je mnoho společností, které jsou velice solidní a práci odvedou kvalitně. Všeobecně je dobré zjistit si reference prací, které vámi vybraná společnost prováděla a případně se informovat u zadavatele, jak byl spokojen. Dále je dobré společnost kontaktovat, případně si zjistit z jejich webových stránek, zda mají certifikace k provádění výškových prací a aktuální školení v nutném rozsahu. V neposlední řadě je také důležitá informace, jak daná společnost dodržuje bezpečnost práce a jaké pomůcky a zařízení používá. Při menších zakázkách může také rozhodovat místní sídlo vybrané firmy, a to například pokud je místem výkonu pro výškové práce Praha, budete nejspíše vyhledávat společnost se sídlem v Praze. U větších zakázek například opravy spár panelových domů toto již neplatí, a kromě uvedeného rozhoduje spíše kvalita a rychlost provedených prací.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *