full screen background image

Jak na dezinfekci pracoviště a hygienická opatření ve výrobních částech firem

V souvislosti s vládními opatřeními proti šíření Covid-19 muselo mnoho podniků omezit nebo zcela zavřít své provozy. Těm, kteří dále fungují nezbývá, než se přizpůsobit situaci a řídit se doporučeními a nařízeními ohledně bezpečnosti a hygieny.

Aktuálně je tak na pracovištích, víc než kdy jindy, důležitý pravidelný úklid a dezinfekce povrchů, ale i přísnější pravidla osobní hygieny. V tom, jak pravidla a opatření ve výrobních podnicích nastavit pomůže i brožura, kterou vydal Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

 

Při pravidelném úklidu a dezinfekci dodržujte tyto obecné zásady a postupy:

 • Při dezinfekci nezapomínejte na žádná důležitá místa, která jsou vystavena častému kontaktu, jako jsou stoly, židle, počítače a klávesnice, dveře, kliky, vypínače, nářadí a jiné pracovní pomůcky, různá tlačítka, madla a rukojeti.
 • Pro čištění a dezinfekci používejte vhodné účinné přípravky. Podle CDC US (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických) je proti koronaviru účinná dezinfekce s „bělidlem“ (např. SAVO) nebo alkoholové roztoky s nejméně 70% alkoholu a další prostředky určené proti virům tzv. virucidní přípravky.
 • Veškeré úklidové pomůcky udržujte v čistotě. Jednoznačně je rozdělte podle způsobu použití a samotné pomůcky pravidelně čistěte. Návleky mopů, hadry, utěrky a další pravidelně vyměňujte a perte na vysoké teploty.
 • Dodržujte návody na čistících prostředcích včetně doporučené doby působení.

 

Ošetření podlah

 1. Podlahy nejprve zbavte mechanických nečistot (prach, drobky, vlasy) a to setřením suchým hadrem, smetákem, zametačem nebo vysavačem.
 2. Následně otřete podlahu čistým mopem namočeným v dezinfekčním roztoku s virucidním účinkem. Po dobu působení prostředku se nedotýkejte dezinfikovaných ploch. Takto ošetřené povrchy nechte oschnout, případně utřete do sucha (opět čistým suchým hadrem nebo mopem).

 

Ošetření svislých ploch a povrchů

 1. Svislé plochy a povrchy postříkejte odmašťovacím přípravkem nejlépe na bázi alkoholu. Následně nanesený prostředek rozetřete rozmývákem, čistým hadrem nebo podlahovým mopem.
 2. Takto ošetřenou plochu pak setřete čistým mopem navlhčeným ve vodě, abyste otřeli nečistoty a použitý čistící prostředek. Poté povrch necháme uschnout, nebo setřeme do sucha opět čistým mopem nebo hadrem.
 3. Nakonec celý povrch ošetřete rozetřením nebo nastříkáním virucidní dezinfekce.

 

Mytí rukou a osobní hygiena:

 1. Na pracovišti zajistěte mýdlo a teplou vodu. Pracovníky poučte o správném způsobu mytí rukou.
 2. Dbejte na používání ochranných prostředků zaměstnanci při práci. Samozřejmostí je použití ústenek nebo respirátorů, ideálně také rukavic.
 3. Zajistěte na pracovišti dostatek volně přístupné dezinfekce na ruce. Vhodným způsobem jsou hygienické stojany na dávkování dezinfekce.
 4. Pokud je to možné uspořádejte pracoviště tak, aby mezi pracovníky byly rozestupy nejméně 1,5 nebo lépe 2 metry a zvyšte intenzitu větrání.

Podrobné informace o povinnostech zaměstnanců a zaměstnavatelů uvádí na svých webových stránkách Ministerstvo zdravotnictví (MZCR). Na webu ministerstva mimo jiné najdete také pravidla pro bezpečné používání osobních ochranných pomůcek.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *