full screen background image

Výskyt azbestu v budovách a jeho likvidace

V minulosti se azbest používal hojně jako skvělý žáruvzdorný materiál. Později ale byly prokázány jeho karcinogenní vlastnosti a v mnohých zemích světa včetně ČR byl zakázán. Od té doby se pracuje na jeho odstranění z okolí lidských obydlí.

Jak přesně azbest škodí? Má vlákna velmi malých rozměrů, která se vzduchem dostávají do dýchacích cest a plic. V plicích se tato vlákna zabodávají do plicních sklípků a postupem času způsobují rakovinné bujení. Kromě toho způsobuje i tzv. azbestózu, stav, kdy se objevuje dušnost a kašel, postižený nakonec zemře. Pokud tedy máte podezření, že se ve vašem okolí vyskytuje azbest, není důvod čekat. Nechte stav ihned prověřit.

Kde se azbest nejčastěji vyskytuje?

Výskyt azbestu v budovách bývá obvykle ve střešní krytině (asfaltové pásy, eternit, vlnka), odpadních rourách, deskových stavebních materiálech (příčky, obvodové pláště), protipožárních deskách a nástřicích, izolačních a těsnicích materiálech. Míst, kde by se mohl skrývat, je dost. Odborníci už dobře vědí, kde ho hledat, respektive kde provádět měření. Azbest v ovzduší lze totiž změřit.

Likvidovat azbest vlastními silami je hazard se zdravím

Pustit se do odstranění dané části budovy, když nemáte ponětí o tom, jak likvidovat azbest, je hazard. Některé technologie likvidace azbestu totiž mohou způsobit jeho ještě větší uvolnění do okolního prostředí! Proto tento úkon nechte na profesionálech.

Likvidací azbestu se zabývá společnost EKOLSAN.CZ s.r.o., která operuje po celém území ČR. Provádí sanace azbestu v malých i velkých zakázkách, tedy likviduje střešní krytiny i demoluje celé azbestové konstrukce. Azbest neutralizuje, odváží a ukládá ve specializovaných úložištích, jde o ekologickou likvidaci v souladu se zákonem. Postará se o vás od začátku až do konce, tedy od měření azbestu až po jeho zbavení. Více informací najdete na webových stránkách www.ekolsan.cz.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *