full screen background image

Zelené budovy – to nejpřirozenější, je také ekonomicky nejsmysluplnější

Druhá polovina září se již tradičně nese v mnoha zemích v duchu tzv. šetrného stavebnictví. Stavebnictví, které se snaží zachovávat přírodní rozmanitost a zároveň minimalizovat veškeré negativní dopady včetně světelného či hlukového znečištění a s tím související znečištění vzduchu popř. vodních toků.  O tom, jak zavádí tento styl stavebního procesu do svých rozsáhlých projektů společnost DELTA jsme si tentokrát povídali s Erikem Štefanovičem, jednatelem české a slovenské DELTA Projektconsult, jednou z mnoha sesterských společností skupiny DELTA, jež byla založena v roce 1977 v rakouském Welsu.

Erik Štefanovič, DELTA Projektconsult

Erik Štefanovič, DELTA Projektconsult

„Stavebnictví je největší konzument energií. Vyčerpali jsme většinu nerostných surovin a je na čase, abychom začali plánovat věci z globálnějšího pohledu,“ říká na úvod rozhovoru Erik Štefanovič.  „Je třeba začít smysluplně využívat veškeré zdroje, a to obnovitelné nebo recyklované materiály bez produkce skládkového odpadu. Ve společnosti platí, že čím dále do budoucnosti lidé hledí, tím šetrněji se chovají k přírodě. Myslím si, že v současné době vyrůstá generace šikovných lidí, kteří jdou tím správným směrem. Musíme nyní začít používat takové materiály, které zajistí, aby tu i naše pravnoučata mohla žít. Proto se snažíme, aby byly naše stavby trochu více „zelené“. Abychom byli více v souladu s přírodou a aby tady i po nás ještě něco zůstalo.“
Životní cyklus budovy často přesahuje i délku lidského života. Co vše zahrnuje princip DELTA green line a zda reflektuje i tento fakt, zodpověděl Wolfgang Kradischnig, mluvčí mateřské rakouské společnosti DELTA Holding.


„Ano, samozřejmě. Naše DELTA green line  zastupuje optimalizaci nákladů na životní cyklus budovy a zaměřuje se právě na celý tento cyklus. Kdo při plánování budovy udržitelně přemýšlí, dělá si z času svého spojence. Faktem totiž je, že provoz budovy spotřebovává přibližně 80 procent všech nákladů, zatímco přibližně 18 procent připadá na výstavbu a asi pouze 2 procenta na projekci. To znamená, že se doporučuje mnohem dlouhodobější pohled, který nabízí udržitelná výstavba jako nejlepší variantu. A to proto, že vyšším zřizovacím nákladům odpovídají nižší provozní náklady. Cílem DELTA green line je, dlouhodobě zabezpečit stabilní hodnotu budovy, zlepšit podmínky pro její uživatele a zvýšit únosnost pro životní prostředí“.

Univerzitní kampus, Vídeň_green line_fasáda_3denní strniště studenta

Zdravé klima a lepší pracovní komfort
Mnohačetné výzkumy ze zahraničí potvrzují včetně samotných personalistů, že díky zdravějšímu a kvalitnějšímu prostředí se snižuje v zelených budovách pracovních neschopnost a naopak se zvyšuje produktivita zaměstnanců. Lze předpokládat, že v horizontu pěti či deseti let nastane doba, kdy doroste nová generace kvalifikované pracovní síly, která při výběru zaměstnavatele bude jednoznačně preferovat zdravé klima a tedy vyšší pracovní komfort. Otázkou zůstává, kdy přijde doba, že samotná česká veřejnost začne vyžadovat zelené budovy jako běžný standard. Nejen z důvodu ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, neboť úspora až 70% na energiích je nepopíratelná, redukce odpadu a emisí CO2 rovněž. Ale také proto, zda již nepřišel čas začít myslet na sebe a vlastní zdraví.

„My lidé nejsme holt orientovaní na dlouhodobost, většina z nás žije v příštím týdnu, proto je nutné si uvědomit, že životní cyklus budovy přesahuje délku lidského života a začít se při plánování budov chovat více šetrně a zodpovědně“, říká závěrem rozhovoru Marcela Kolářová, jež je zodpovědná ve společnosti DELTA za korporátní komunikaci.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *