full screen background image

3 časté poruchy počítačů a tipy, jak je řešit

Statistické údaje bývají relevantní, ale nikdy se na ně nelze stoprocentně spoléhat. Fakt, že jste si pořídili špičkový hardware, který se v dlouhodobých testech dočkal hodnocení „extrémně spolehlivý“, nemusí vůbec nic znamenat. Ať je řeč o stolním PC nebo notebooku, obojí se může kdykoliv porouchat. Zaměřili jsme se na závady, se kterými se uživatelé potýkají zdaleka nejčastěji. Přečtěte si, co je jejich příčinou a jak je lze vyřešit.

 

1. Počítač je pomalý a zobrazuje chyby

To, že váš desktop či laptop není tak rychlý jako ve chvíli, kdy jste ho poprvé spustili, je naprosto normální – systém se pod náporem aplikací zpomaluje. Příčinou výraznější ztráty výkonu však může být poškozený disk nebo nánosy prachu uvnitř počítače. A samozřejmě i vir nebo malware.

Možné řešení: Než kontaktujete servis PC / notebooků, spusťte antivirovou/antimalware kontrolu, případně obnovte systém do stavu, v jakém šlapal jako švýcarské hodinky. Poslední záchranou je reinstalace.

 

2. Problémy s displejem

Poruchy displeje se týkají stolních počítačů i notebooků. Široký pojem zahrnuje problikávání, ztrátu kontrastu či jasu, tzv. mrtvé pixely a samozřejmě i stav, kdy displej přestane fungovat úplně.

Možné řešení: Někdy je na vině vadný ovladač grafické karty nebo základové desky, pokuste se jej proto přeinstalovat. Příčinou špatného podsvícení je vadný inventor. Hardwarové příčiny se obvykle řeší výměnou displeje nebo základní desky. Cenu vám prozradí servis notebooků / PC poté, co provede diagnostiku.

 

3. Potíže s diskovým úložištěm

Porucha diskového úložiště patří k nejčastějším důvodům pro návštěvu servisu. Poruchy se obvykle vyskytují u pevných disků, ale výjimkou nejsou ani chyby na v SSD discích. Že je něco v nepořádku, může naznačovat časté zamrzání, potíže s načítáním či výskyt chybových hlášek.

Možné řešení: V případě podezření, že je příčinou problémů s notebookem diskové úložiště, obraťte se co nejdříve na servis. Jinak riskujete nenávratnou ztrátu dat. Čím dříve svou pracovní stanici svěříte do rukou profesionálů, tím větší šanci na záchranu máte.

Tip na závěr: Nezapomeňte, že v „neznačkové“ opravně, která nakupuje náhradní díly na notebooky od výrobců a světových distributorů, vám počítač opraví výrazně levněji než v autorizovaném servisu.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *