full screen background image

3+1 tipů, jak zabezpečit data nejen před kyber zločinci

Kyberútoků přibývá a v ohrožení jsou prakticky všechny firmy, které uchovávají data ve virtuálním prostoru. Podle statistik se bezpečnostní hrozby týkají naprosté většiny společností a obvykle mají formu sofistikovaných útoků, o nichž se většina poškozených ani nedozví. Naštěstí existují efektivní mechanismy zabezpečení – ty základní vám připomeneme v následujících řádcích a přidáme i tip na ochranu proti krádeži souborů zaměstnanci.

Důsledná aktualizace

Útočníci obvykle využívají slabin operačního systému nebo nainstalovaných aplikací. Například formou „zadních vrátek“ neboli backdoor. Riziko infiltrace škodlivého kódu je možné výrazně snížit pravidelnými aktualizacemi. Velkou potenciální hrozbu pak představují příliš staré operační systémy a aplikace, které již nejsou podporovány výrobcem. Používáním takového softwaru se zbytečně vystavujete velkému bezpečnostnímu riziku.

Šifrování

Chcete-li mít jistotu, že se nepovolaná osoba nedostane k citlivým údajům, neváhejte s používáním šifrovacího programu. Šifrování je metoda převodu dat do podoby, z níž je lze převést zpět pouze pomocí dešifrovacího klíče.

Antivirový program a firewall

Tvůrci virů a dalších škodlivých aplikací jsou vždy o krok před vývojáři antivirových programů, což ovšem neznamená, že byste kvalitní antivir neměli používat. Naopak – společně s firewallem vás významným způsobem ochrání před většinou hrozeb číhajících ve veřejné síti.

Identity management

Špatná zpráva je, že i když se vám podaří zabezpečit systém před útoky „zvenčí“, stále vám bude hrozit riziko krádeže souborů někým z řad vašich zaměstnanců či spolupracovníků. Odpovědí na otázku, jak něčemu takovému zamezit, je identity management – správa přístupů, jejímž prostřednictvím umožníte práci s daty pouze správným osobám ve správný čas. Naprosto klíčový je výběr identity manageru (procesního nástroje IdM). Podrobnosti najdete na blog.bcvsolutions.eu.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *