full screen background image

4 tipy, jak připravit auto na letní sezonu

Každý správný automobilista se musí o svůj vůz starat. Jedině tak mu bude věrně sloužit a vždycky ho bezpečně a spolehlivě doveze z bodu A do bodu B. Zatímco zimní přípravu většina řidičů nezanedbává, tu letní často vynechávají. Přitom horké roční období přináší celou řadu nástrah, kvůli kterým můžete klidně dojezdit. Co byste tedy rozhodně neměli podcenit?

 

Svěřte ho do rukou odborníků

Největší jistotou je spolehlivý autoservis, kde vaše vozidlo důkladně „proklepnou“. Zkontrolují množství motorového oleje, chladicí a brzdové kapaliny, stav pneumatik, výfukovou soustavu, ověří funkčnost brzd. Taková návštěva se rozhodně vyplatí hlavně před dlouhou cestou, třeba chystáte-li se vyrazit k moři. Předejdete tak řadě nepříjemných problémů a komplikací, které by vás při jízdě mohly potkat. Ušetříte si nejen nemalé starosti, ale i nečekané výdaje, které by „spolkly“ případné poruchy a pokuty.

 

Vyčistěte klimatizaci

Vysoké teploty a dlouhá vedra dovedou pořádně potrápit. Trochu snesitelněji se dají zvládnout díky autoklimatizaci. Aby fungovala tak, jak má, musíte ji nejprve vyčistit. Mikroorganismy, které se v ní nahromadí, totiž způsobují nejen nepříjemný zápach, ale navíc neprospívají našemu zdraví. Nateklé oči, rýma, bolest hlavy, nadměrná únava nebo dokonce zánět průdušek pak na sebe nenechají dlouho čekat. Čistění klimatizace můžete svěřit odborníkům, zručnější a znalejší jedinci si s tím mohou zkusit poradit sami.

 

Zkontrolujte pneumatiky

Velkým problémem bývají podhuštěné pneumatiky, kvůli nimž se vozidlo nechová tak, jak by mělo. Zhoršuje se jeho ovladatelnost, a tak se nelze se divit, že podle statistik patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Pečlivě a pravidelně alespoň jednou měsíčně proto kontrolujte správný tlak vzduchu v pneumatikách. Nedodržíte-li doporučenou hodnotu, budete nemile překvapení i vyšší spotřebou.

 

Mějte v pořádku doklady i povinnou výbavu

V létě narážíme na policisty daleko častěji než jindy, jsou prakticky všude. Hlídejte si proto, abyste při dopravní kontrole měli všechny věci v pořádku.  Kromě potřebných dokladů, které musíte mít u sebe, totiž může muž zákona chtít ještě vidět povinnou výbavu. Ta se ale v posledních letech neustále mění, předem si tedy zjistěte, co je zrovna teď aktuální, ať vám něco nechybí. Jak je totiž známo, neznalost neomlouvá a policisté v tomto bývají opravdu nemilosrdní. Buďte proto perfektně připraveni!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *