full screen background image

Blízká budoucnost nemá dráty

Vývoj a pokrok nelze zastavit a v automotive oboru je to více než zřejmé. Auta, která na začátku roku byla velkou novinou jsou na jeho konci už naprosto běžná a vyvíjí se další a další novinky a inovace, které mohou řidičům zjednodušit život.

 

Dráty pryč

Samozřejmě ne úplně doslova, na mnoha místech jsou ještě dráty a kabely potřeba, upouští se od nich ale u různých nabíjecích a dokovacích stanic pro mobilní telefony a navigace. V nových autech už nebudeme potřebovat žádné USB zástrčky nebo dlouhé nabíjecí kabely, u kterých se bojíme, že se zamotají kolem řadící páky a ruční brzdy. Dokovací místo s QI bezdrátovou indukční nabíječkou je prostor pro odložení mobilního telefonu, který se zde rovnou i nabíjí. Kdykoli tak sednete do auta a odložíte telefon, nebude už nutné hledat nabíječku a připojovat ji k telefonu, správné místo se o vše postará bez jediného drátu. Když zapomenete svůj telefon v autě, samo vás upozorní třeba právě hláškou displeji při vystupování.

 

Dálkové ovládání

Bez drátů ale fungují i jiné systémy, než jen dobíjení mobilních telefonů. Některé z nich dokonce nejsou ani nijak nové, třeba právě předchůdce centrálního zamykání se objevil už před sto lety. Jen se nepovedlo ho rozšířit mezi běžnou populaci a tak se na jeho vynález téměř zapomnělo. O několik desítek let později se ale opět vrátilo centrální zamykání na výsluní a i dnes se stále ještě setkáme s auty, které pro odemčení vyžadují mít v zámku klíč. Novější auta pak mají dálkové ovládání centrálního zamykání, kdy stačí na ovladači stisknout knoflík a auto odemkne všechny dveře najednou. Některé modely mají  třeba jen samostatné odemykání kufru a zbytek auta zůstává zamčený, což využijeme například při skládání nákupu u obchodu. Je ale potřeba se mít na pozoru a klíče do kufru neodložit, pak jsou nedobytné. S dálkovým ovládáním je často spojen i vystřelovací klíč, který se při nepoužívání do plastové krytky schová, šetří se tak místo a zároveň zamezuje možnému poškození klíče.

Nové autoklíče u moderních aut už pak vlastně nejsou ani klíče. Keyless technologie odemkne auto signálem, který klíč nebo spíše ovladač vysílá.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *