full screen background image

Čerstvý vzduch v kanceláři i bez otevřených oken? Díky rekuperaci je to možné

Výměnu vzduchu v kanceláři byste neměli podceňovat. Především pak ve sdílených prostorách, kde pracuje více lidí. Pokud nevětráte z důvodu úspory tepla, zvažte pořízení systému pro řízené větrání.

 

Rizika nevětraného prostoru

Uzavřený prostor, ve kterém výměna vzduchu neprobíhá tak často, jak by měla, není ideální. Dochází ke zvýšené námaze sliznic a podráždění plic prachovými částmi. Takové podmínky mohou vést k rozvoji alergií a zároveň ke snížení schopnosti soustředění a rychlejší únavě. Přes otevřená okna však může do kanceláře pronikat hluk, což je rovněž nežádoucí jev.

Existují studie, na základě kterých citliví jedinci při vyšší koncentraci CO2 v nevětraném prostoru usínají. Při nedostatku kyslíku mozek automaticky filtruje vjemy a přestává zpracovat ty nepodstatné. V praxi můžete pociťovat malátnost, nechuť k jakékoliv aktivitě, a tedy i k práci.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že vyšší koncentrace CO2 urychluje odumírání mozkových buněk a zvyšuje riziko Parkinsonovy nemoci.

 

Seznamte se s decentrálním větráním

Ale jak tedy zajistit potřebnou výměnu vzduchu, aniž by došlo k velké tepelné ztrátě? Řešení nabízí větrací jednotky na principu rekuperace – zpětného zisku tepla.

Decentrální řízení větrání probíhá pomocí jednotek, které se instalují na obvodových zdech. Nevyžadují realizaci komplikovaných potrubních rozvodů a ovládají se prostřednictvím centrální řídící jednotky. Ta umožňuje individuální nastavení pro jednotlivé zóny. Decentrální rekuperační jednotky minimalizují tepelné ztráty, snadno se udržují a jejich provozní náklady jsou oproti centrálnímu systému výrazně nižší. Technologie se úspěšně využívá již od 90. let a k absolutní špičce patří systémy německého výrobce inVENTer GmbH. U nás je najdete na www.inventer.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *