full screen background image

Jak můžeme využít rozšířenou realitu pro stavební projekty?

Virtuální realita při projektování má nepochybně pozitivní vliv na eliminaci chyb, na jakékoliv nepřesnosti a předání precizně připraveného stavebního projektu. Prezentace návrhů klientům v realisticky vyhlížející grafické podobě pomocí 3D brýlí se stává pro projekční kancelář DELTA již běžnou praxí. Pokud rozšířená realita vychází z kvalitně zpracovaného BIM projektu, pak má nevyčíslitelnou přidanou hodnotu pro klienta. Vytváří totiž tzv. digitální dvojče stavebního projektu. Tak zvané „digital twin“ jasně a velmi reálně ukazuje klientovi, jestli to, co potřebuje, skutečně dostane.

Krátce vztah BIM a rozšířené reality diskutoval Erik Štefanovič s Oldřichem Rejlem při online rozhovoru v redakci TZB-info v průběhu stavebního veletrhu FOR ARCH v Praze.

Dříve to bylo tak, že vše bylo dlouho na papíře nebo ve 2D online prostoru, kterému investor často do detailů neporozuměl, takže jestli budova splní jeho očekávání zjistil investor až ve chvíli, kdy budova stála.

V tomto ohledu je virtuální či rozšířená realita revoluční nástroj, který s oblibou používají jak projekční kanceláře, tak její klienti. Možnost prohlédnout si vlastní nemovitost ve fázi projekce, dříve, než stojí, dává klientům tu výhodu, že mohou dělat potřebné změny ještě před započetím realizace a dokončením stavebního díla. Tedy ve fázi, která nejméně ovlivňuje negativně finanční náklady, termíny i kvalitu projektu.

 

Rozšířená realita a technické zabezpečení budovy

Další významné plus tzv. Extended Reality se týká techniky budovy. Je důležité si uvědomit, že ve stavebnictví je podstatná část díla schovaná. Často ani majitel objektu netuší, kde vedou kabely s elektřinou a jiné rozvody a takto díky virtuální realitě a 3D brýlím majitel snadno a rychle najde to, co nám běžným uživatelům budov stavební konstrukce zakrývají, ale přitom jsou velmi důležité pro správné fungování objektu, a především silně ovlivňují komfort jeho obyvatel.

Díky rozšířené realitě v provozu budovy odpadá nutnost hledat tyto technické detaily, stačí nasadit 3D brýle anebo pomocí tabletu najdete velmi rychle, kde je hlavní uzávěr plynu či kudy vede elektřina v technických místnostech. BIM tedy není jen unikátním zobrazení projektu, ale jeho hlavní přínos spočívá v informacích pro domovního technika či facility managera, kteří rychle v případě havárie dokáží identifikovat zdroj daných potíží.

 

BIM = nositel dat a informací, nositel fungující inteligentní budovy

„BIM vnímám daleko větší přínos pro stavební projekt než možnost rozšířené reality. Lepší využití z mého pohledu je vytvořit kvalitní BIM projekt a na to napojit druhotné výhody digitalizace“ komentuje vztah BIM a rozšířené reality jednatel DELTA Group ČR, Erik Štefanovič.

Zajímavé informace a rozhovory na téma BIM modeling si můžete přečíst ZDE.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *