full screen background image

Jak probíhá montáž svodidel?

Chrání nás před nejhorším v případě autonehody, jasně vymezují komunikaci a zamezují vstupu do silnice zvířatům. Svodidla najdete u každé větší silnice, na dálnicích, rychlostních komunikacích a místních komunikacích. Už jste někdy viděli, jak se montují?

Montáž svodidel probíhá zpravidla současně s výstavbou či opravou komunikace. Málokdy se stane, že by bylo svodidla třeba nahradit (bývají opatřená protikorozními a ochrannými nátěry). To se děje zpravidla jen v případě autonehody. Svodidla sice auto zbrzdí a zamezí vyletění ze silnice, ale někdy prudký náraz nevydrží.

 

Svodidel je několik typů

Klasické silniční svodidlo je jednostranné, například na dálnicích se používají svodidla oboustranná, a to ve dvou různých provedeních, dále existuje ještě mostní – zábradelní varianta. Přičemž jsme si popsali svodidla rakouské značky Voestalpine, která jsou certifikovaná a schválená k použití Ministerstvem dopravy a ŘSD ČR. Vlastní svodidla si vyrábíme i u nás v ČR, stojí za nimi firma ArcelorMittal. Možná jste také nevěděli, že se svodidla dělí podle stupňů zadržení na N2, H1, H2, H3 a H4. Dále se využívají i doplňky jako ukončení výškovým náběhem nebo zaoblenou koncovkou. Někdy bývají na svodidlech namontované i odrazky.

 

K montáži je třeba mnoho strojů

Pro montáž svodidel se používá speciální technika. Na území ČR se jí zabývá společnost VESIBA, s.r.o., která disponuje bohatým parkem strojů a technického vybavení. Svodidla montuje po celé ČR (často na dálničních úsecích) i v zahraničí, se svou technikou se dostane i do těžko přístupných terénů, poradí si se zatáčkami, krajovými a středovými pásy apod.

Využívá například tyto stroje:

  • beranidla,
  • výsuvná ramena,
  • ruční buchary,
  • zatloukací stroj,
  • nákladní auta,
  • vrtací soupravy,
  • mobilní centrály
  • či speciální montážní automobily.

Firma svodidla dodává, montuje, demontuje, ale také pronajímá. Nejsou totiž potřeba jen na státní či městské komunikace, občas si je pořizují i soukromé osoby do firemních areálů. Pořádek na silnici musí být.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *