full screen background image

Jak správně skladovat potraviny v obchodě nebo restauraci?

Rozhodli jste se pro otevření vlastní středomořské restaurace? Nebo jídelny, kde budete podávat výhradně česká jídla? A nebo chcete jen malý obchůdek na rohu vaší ulice, kde budete hospodyňkám nabízet základní suroviny, které jim právě chybí v lednici nebo špajzu? Ať tak či tak, potraviny budete muset skladovat na vhodných místech.

Za měřítko kvality potravin je považována především jejich bezpečnost. Na zdravotní nezávadnosti se může snadno podepsat řada nepříznivých faktorů, jako je například příliš vysoká teplota, při níž jsou potraviny skladovány. A právě ideální teplota ve skladovacích prostorách výrazně ovlivňuje jejich kvalitu. Proto vždy pořizujte

 

Skladování potravin

Potraviny se skladují nejen podle druhu, ale také podle různých specifických požadavků, jako je již zmíněná vhodná teplota nebo vlhkost. Sklady a různá chladící zařízení potravin musí odpovídat stavebnímu zabezpečení a také hygienickým normám. Základní rozdělení skladů je ve většině gastronomických zařízeních a obchodech stejné. Najdeme zde suchý sklad, mléčný sklad, sklad polotovarů, sklad zeleniny, mrazáky a chladný sklad s lednicí na maso a lednicí na ryby.

 

Skladování těstovin, rýže, mouky, cukru nebo pečiva

Mouka, cukr, těstoviny nebo například pečivo a aromatické potraviny je vhodné skladovat v suchých skladech, kde panuje teplota 10 až 15 °C. V suchých skladech můžete skladovat vše od těstovin, rýže, cukru, mouky až po oleje a aromatické potraviny, jako je káva, čaj nebo koření.

Důležité je před uložením všechny skladované potraviny vybalit z přepravních obalů, abyste si do skladu nezanesli nečistoty. Zároveň se vám bude se surovinami lépe manipulovat. Nezapomeňte také na to, že některé suroviny nemají rády světlo.

Skladování masa a masných výrobků

Chlazení je velmi důležitým aspektem při zpracování masa i při výrobě masných výrobků. Čerstvé maso a masné výrobky je vhodné uskladnit do chladící jednotky na 2 až 3 dny. Avšak záleží na typu a druhu masa i na množství tuku, šlach a kostí v něm obsažených. U čerstvého masa by neměla teplota v chladícím zařízení přesáhnout 7 °C. Drůbeží maso se uchovává do teploty 4 °C, mleté maso pak do maximálně 2 °C a teplota zmrazeného masa nesmí být vyšší než −12 °C.

Skladování mléčných výrobků a vajec Mléko a mléčné výrobky jsou vysoce citlivé na skladovací teplotu, chladící agregáty a boxy určené pro chlazení těchto výrobků tedy udržujte při optimální teplotě 2 až 8 °C. Také řada procesů při zpracovávání mléka se neobjede bez chlazení. čerstvé nepasterizované mléko a většinu mléčných výrobků, jako je například smetana, je vhodné uskladňovat nanejvýš 2 dny. Máslo je možné skladovat týden a vejce až 14 dní.

 

Skladování zeleniny a ovoce

Při skladování ovoce a zeleniny, je nutné zajistit vhodnou teplotu a vlhkost. Pro udržení čerstvosti a prodloužení doby skladování ovoce a zeleniny tedy využívejte chladné sklady s teplotou 6 až 10 °C.

Geotek.cz – chladící technika a výroba chladících zařízení




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *