full screen background image

Kalibry představují nejrychlejší a nejjednodušší způsob měření

Jestliže pracujete třeba ve strojírenství a vaše firma se zabývá sériovou nebo hromadnou produkcí výrobků určitých rozměrů, dost pravděpodobně se neobejdete bez měřidla. Ideálně takového, které je rychle a jednoduše schopné změřit, zda jsou dané výrobky zhotoveny ve správné velikosti. K tomu slouží kalibry.

 

Kalibry jsou porovnávací měřidla

Kalibry jsou měřidla zhotovená k měření vnějších i vnitřních rozměrů a tvarů výrobků sériové produkce. Značně urychlují a zjednodušují proces kontrolní činnosti v provozech. Je třeba vědět, že nejde o univerzální měřiče. Měří vždy pouze rozměr určité velikosti. Výsledkem měření se následně zjistí, zda je výrobek zhotoven správně, nebo se jedná o zmetek. Práce s kalibry nepodléhá chybám, protože neobsahují pohyblivé části, nic se na nich neodečítá a podobně.

 

Jak měřit?

Kalibry mívají dvě strany, které se označují jako dobrá a zmetková. Zmetkovou stranu lze snadno poznat, bývá užší, zároveň je označená červenou barvou, nebo zápichem. Výrobek se měří tak, že se na něj nasunou obě strany kalibru. Pakliže je rozměr výrobku vyhovující, jde správná strana kalibru zasunout celá, zmetková strana nasunout nejde.

 

Existuje více druhů

Válečkové kalibry slouží primárně k měření vnitřních průměrů. Mohou být dvoustranné i jednostranné, přičemž jednostranný disponuje jedním rozměrem, nebo dobrým i zmetkovým.

Třmenové kalibry najdou použití při měření délek či vnějších průměrů. Levá strana třmenu je opatřena dvěma doteky ve formě válečků. Pravá strana pak disponuje jedním dotekem pro správný i zmetkový rozměr.

Závitové kalibry jsou měřidlem vnějších rozměrů. Disponují na obou stranách profily závitu. Podívejte se na https://kalibry.cz/. Tam najdete jednotlivé typy.

Široká nabídka kalibrů pro různá měření, to je Michovský Tools. Vyznačuje se dostatečnou skladovou zásobou, proto i expedice probíhá v rámci 24 hodin. Zajišťuje i výrobu speciálních kalibrů podle požadavků klienta.


TAG


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *