full screen background image

KLAUS Timber představuje nový výrobní areál

Největší výrobce palet v České republice, společnost KLAUS Timber, během minulého roku vybudoval zbrusu nový výrobní areál ve Dvorci u Nepomuka. Jedná se o komplex hal a zastřešených skladovacích ploch o momentální rozloze cca 5 hektarů a nedávno jeho podobu majitelé představili v rámci Dne otevřených dveří. Ten navštívilo téměř 900 hostů, kteří si mohli prohlédnout nejen prostory, ale také ukázku činnosti výrobních technologií.

Firma se během své dvaadvacetileté historie rozrostla do provozů ve třech různých obcích, dosud ale vždy fungovala na místech, které byly předem dispozičně jasně dány, což znamenalo muset se při expanzi přizpůsobovat možnostem koupených a rekonstruovaných prostor. Výrobní areál Dvorec je první výstavbou v historii společnosti, která vznikla tzv. na zelené louce. To znamená, že konečně nebylo nutné dělat žádné kompromisy a areál dokonale odpovídá představám a požadavkům moderní paletové výroby. Budovy byly situovány do oblasti průmyslové zóny, jejíž pozemky společnost odkoupila v roce 2016 od města Nepomuk.

Haly v novém areálu jsou postaveny z prefabrikovaných dílů. Stavba z prefabrikátů vyniká ohromnou rychlostí, kdy je po přípravě povrchu a navrtání pilot samotné poskládání jednotlivých dílů otázkou dní. Na pozemcích vyrostly výrobní hala, která je dominantou areálu, dále pak hala na přípravu paletového řeziva, tři velkokapacitní sušicí komory, spousta krytých skladovacích prostor a v neposlední řadě rozlehlé parkoviště. Areál vytápí ekologický kotel na dřevní odpad.

Výrobu ve Dvorci zajišťují nyní především dvě automatické paletovací linky, které patří k tomu nejmodernějšímu, co může současná technologie nabídnout. Pochází ze španělské firmy CAPE, s níž KLAUS Timber spolupracuje už více než 10 let. Linka Mach 1 je rychlá a svižná a vyrobí až 10 jednoduchých palet a vík za minutu. Mach 3 je mnohem větší a variabilnější, umí produkovat většinu druhů palet až do rozměru 1,5×1,5 metru a její limit je 8 palet za minutu. Mach 3 se skládá z několika částí a doplňují ji dva průmyslové roboty. Vyniká nejen rychlostí výroby, ale také svižnými přestavbami řízenými přes ovládací panel, čímž linka minimalizuje fyzickou práci operátorů. Co největší automatizace výroby je cesta, kterou se společnost vydala již před několika lety z důvodu nedostatku pracovní síly v oblasti lidských zdrojů. To je problém, s nímž se v současnosti potýká většina průmyslových podniků napříč Evropou, a za současné situace je automatizace výroby efektivním dlouhodobým řešením.

Zkušební provoz areálu byl zahájen v prosinci 2019 a rok 2020 je věnovaný tříbení výrobního toku tak, aby vše fungovalo plynule. Už teď má ale majitel Marcel Klaus v mysli spoustu dalších plánů a vizí. Oblast průmyslové zóny nabízí dalších 5 hektarů plochy k možnému rozšíření. V plánu je vytvoření kvalitního zázemí pro centrální údržbu a ve hře je mimo jiné nová administrativní budova. Areál byl také připraven pro napojení na vlakovou vlečku, která otevře možnost importu dřeva prostřednictvím železnice i z velké vzdálenosti.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *