full screen background image

Klimatizace a tepelná čerpadla: proč se vyplatí?

Stavíte dům a přemýšlíte, jak co nejekonomičtěji vyřešit vytápění objektu? Jestli ho propojit i s chlazením? A pokud ano, kolik místností vychladit? Pořízení klimatizace se určitě vyplatí, protože pokud je příliš velké horko, hůř se nám přemýšlí, pracuje a špatně se nám spí. Moderní klimatizace jsou úsporné a plně nahradí klasický otopný systém.

Ještě před patnácti lety si klimatizaci do domácnosti pořizoval málokdo, většina lidí si vystačila s klasickým otopným systémem na zimu a jednoduchým větrákem na léto, který jim pomohl přežít největší parna alespoň s lehkým vánkem. Doba pokročila a existují daleko efektivnější metody.

Klasický systém topení, který se nám v zimě postará o teplo, a v létě jej vypneme, přestává být dostačující, protože je stále více nutné, zajistit i chlazení v létě. Samozřejmě si můžeme na léto k topení pořídit mobilní klimatizační jednotku, ale ve fázi stavby se vyplatí vsadit spíše na komplexní systém. Mobilní jednotky jsou totiž drahé na provoz a nejsou tolik efektivní. Hodí se spíše jako krátkodobé řešení.

 

Klimatizační jednotky split a multisplit

Klimatizace je skvělou volbou jak do domů, tak do kanceláří či obchodů. Nastavíte si požadovanou teplotu, kterou klimatizace udržuje, navíc odvlhčuje, filtruje a ionizuje ovzduší v místnosti, takže se vám příjemně dýchá. Pokud potřebujete klimatizovat pouze jednu místnost, vystačí vám klimatizace typu split, která se skládá z vnitřní jednotky a venkovní jednotky s kompresorem, který se nejčastěji umisťuje na balkón či na fasádu. Díky tomu je provoz velmi tichý, slabý hluk můžete slyšet, pokud jede jednotka na maximum. V případě, že chcete chladit více místnosti, využijete klimatizaci multisplit, kdy na jednu venkovní jednotku můžete napojit několik vnitřních jednotek.

 

Jak se liší klimatizace a tepelné čerpadlo?

Klimatizace je v podstatě také tepelné čerpadlo, systému vzduch-vzduch. V porovnání s ostatními systémy má nejnižší pořizovací cenu, snadno a rychle se nainstaluje a odvlhčuje a filtruje ovzduší. Nehodí se do budov, kde je velké množství malých místností, protože počet vnitřních jednotek, které se na jednu vnější dají připojit, je omezen.

Tepelná čerpadla jsou v poslední době obrovským trendem, kvůli vysoce efektivnímu ekologickému topení i chlazení. Přes 70 % energie totiž čerpadlo odčerpá ze svého okolí.  Systémy vzduch-voda jsou vhodné pro rodinné domy, kde není místo na tepelné čerpadlo s plošným kolektorem. Tepelná čerpadla účinně topí a díky reverzačnímu systému i efektivně chladí.

 

Klimatizaci nebo tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo představuje větší počáteční investici, zejména pokud se jedná o systém s plošným kolektorem. Na čerpadlo je však možné získat dotaci v rámci programu Nová Zelená Úsporám a celá investice se tak během několika let splatí. Klimatizace má nižší vstupní investici, snadněji se montuje, ale v porovnání s čerpadly mají o něco dražší provoz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *