full screen background image

Kryptoměna: kde se vzala?

Nepatří mezi nejrozšířenější formu peněz, přesto jejich popularita stále stoupá. Kryptoměny jsou na trhu již více než deset let. K čemu slouží?

 

Bez peněženky

Kryptoměny jsou digitální druh peněz, se kterými můžeme obchodovat, platit i je vydělávat, ale nemůžeme si je vybrat nebo si na ně sáhnout jako na běžné peníze. I když máme většinu plateb již převedenou do virtuálního prostoru a platíme online z účtu na účet, stále máme možnost si v bance nebo bankomatu své peníze vybrat v hotovosti. To kryptoměna neumožňuje, jedná se pouze o elektronickou měnu a tedy ji nemůžeme nosit v peněžence. Důvodem jejího vzniku je kromě jiného také snaha o rychlejší, bezpečnější a snadnější formu plateb než která je v současnosti k dipozici. Kryptoměny mají mnoho druhů, mezi nejznámější patří bitecoin a litecoin, přesto jsou transakce rychlé a s minimálními náklady. Nejrychlejší platba běžnými penězi je v rámci jedné banky, pak se převod realizuje většinou v řádu minut. Z jedné banky do druhé už musíme zpravidla počkat do druhého dne a u mezinárodních plateb jsou termíny ještě mnohem delší a poplatky velmi vysoké.

 

Kde kupovat

I když se jedná o digitální měnu, lze ji koupit za běžné peníze. Nákup kryptoměn není složitý ani určený jen pro vyvolené, svou část bitcoinu nebo jiné kryptoměny si může koupit kdokoli. K nákupu slouží online směnárny či speciální automaty. Digitální peníze zatím nemůžete uložit v bance, proto má každý majitel svou kryptoměnovou peněženku. K ní má majitel přístup přes počítač nebo aplikaci v chytrém telefonu a může tak kdykoli svou investici kontrolovat, provádět transakce, posílat ostatním uživatelům a na některých místech už také zaplatit třeba drobný nákup nebo kávu.

Bitcoiny a další kryptoměny jsou skvělou investicí, i když jejich kurz je stále v pohybu. Vliv na kryptoměnu má zájem o ni a tak i sociální sítě nebo média mohou citelně zvýšit její hodnotu.


TAG


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *