full screen background image

Moderní systémy ochrání majetek i sníží náklady na zabezpečení průmyslových objektů

Standardy v zabezpečení firem se stále posouvají a ten, kdo přemýšlí o inovacích a efektivitě by měl myslet i na funkční zabezpečení veškerých průmyslových objektů, které firma využívá. Výrobní haly, sklady, logistická centra, garáže nebo překladiště – všechny tyto objekty jsou velkým lákadlem pro zloděje (z řad interních zaměstnanců i externích osob). Škody v nich může dále napáchat i případný požár.

Ochránit svůj majetek i zdraví zaměstnanců by měl každý zodpovědný majitel. V dnešní době už nestačí pouze objekt občas zkontrolovat pochůzkou. Na řadu se dostávají moderní postupy a technologie, se kterými je zabezpečení objektů kompletní, efektivní, účinné, a navíc přináší řadu úspor.

Ve chvíli, kdy je potřeba vyřešit stálou ochranu průmyslového objektu, nabízí se několik variant:

1.  Využití fyzické ostrahy

Profesionálně školení pracovníci bezpečnostních agentur jsou zajisté dobrou volbou při kontrolních činnostech jako jsou pochůzky po areálu, kontrola u vstupu, kontrola nákladu nebo dohlížení na bezpečnost, BOZP a PO. Strážní, kteří pracují v civilu, v uniformě nebo v obleku mohou být vybaveni služební zbraní nebo mít s sebou cvičeného psa. Jejich zásah v případě zjištění narušení cizí osobou je okamžitý. Spoléhat pouze na fyzickou ostrahu je už v současné době nedostačující. Jak z hlediska funkčnosti (strážní neobsáhnou celý prostor najednou, pokud ano, musí jich být více, musejí si dávat pauzu mezi pochůzkami atd.), tak z hlediska financí (čím větší průmyslový objekt, tím je zapotřebí větší počet kvalifikovaných strážných, ti se musejí střídat na směnách, vykrývat dovolené a případné nemoci).

2.  Instalace zabezpečovacích systémů

Moderní technologie se stále vyvíjejí a inteligentní zabezpečovací zařízení mají pokročilé funkce, které přinášejí uživatelům jednoduchou obsluhu a kvalitní služby. Pro zabezpečení objektů se hodí zejména:

  • Systémy pro perimetrickou ochranu: obvodová ochrana areálů formou mikrovlnných nebo infračervených závor, optických kabelů snímajících vibrace, deformačních detektorů nebo videodetektorů a radarů představují kvalitní zabezpečení, které navíc funkčně nahradí pracovníky vykonávající pochůzky.
  • Kamerové systémy: hodí se všude tam, kde je potřeba stálá kontrola. Moderní chytré kamery zvládající práci i při zhoršených světelných podmínkách mohou kontrolovat pohyb osob po areálu i v budově, kontrolovat SPZ vjíždějících vozidel, sledovat odložené věci a majetek či detekovat vandalismus. Díky promyšlenému kamerovému systému se na ostraze průmyslových areálů nemusí podílet velký počet pracovníků fyzické ostrahy. Kamery spolehlivě nahradí jejich oči i uši. Záznam si lze přehrávat živě i ho nahrávat po pozdější použití. Shlédnou záznam prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu i PC je dnes samozřejmostí.
  • Elektronické zabezpečovací systémy: Kompletní a velmi spolehlivou ochranou budov jsou elektronické systémy se soustavou čidel a detektorů, kterými lze zabezpečit nejen málo používané objekty, ale především veškeré prostory ve chvíli, kdy se v nich nepracuje. Citlivé senzory dokáží rozpoznat jak pohyb, tak otevření dveří nebo tříštění skla. Mohou sledovat také zda nedochází k úniku vody nebo CO2. V okamžiku narušení spouštějí alarm a vysílají signál na příslušná stanoviště. Těmi může být jak zvolený mobilní telefon, tak pult centrální ochrany bezpečnostní agentury. Novinkou mezi EZS jsou i tzv. zamlžovací systémy operující s momentem překvapení – při nepovoleném vniknutí do střeženého objektu zaplní prostor do několika sekund hustou mlhou a znemožní tak jakoukoli orientaci.
  • Elektronické požární systémy: především z důvodu bezpečnosti zaměstnanců, ale i pro předcházení velkým škodám na majetku, je výhodné investovat do kvalitního požárního zabezpečení. Ve většině případů jeho použití nařizuje ČSN.
  • Přístupové systémy: vhodně doplňují elektronické a kamerové systémy. Tam, kde je třeba kontrolovat vstup a pohyb osob jsou přístupové systémy vítaným pomocníkem. S jejich pomocí lze určit kdo a kam bude mít povolen vstup. Zaměstnanci se do průmyslových prostor dostanou například jen s platným čipem, vstupní kartou, kódem nebo svým otiskem prstu. Regulovat pohyb osob po objektu mohou také chytré zámky. Výhodou přístupových systémů je také možnost napojení na podnikový informační systém (personalistika, mzdy).
  • Mechanické zábrany – zejména turnikety kombinované s přístupovým systémem jsou velmi účinnou součástí kontroly vstupů i výstupů z objektu. Nedílnou součást sehrávají i ve faktoru tzv. psychologického efektu.
  • Rentgeny a detekční rámy – v současné době již nejsou doménou využití těchto zařízení pouze letiště a vládní budovy. Velmi často se s nimi setkáte i v průmyslových areálech. Tyto zařízení jsou s vysokou přesností schopny odhalit vnášení či vynášení nežádoucích či zakázaných předmětů. V průmyslových podnicích zabrání ročně významným škodám na zcizení drobných předmětů z drahých kovů či jiných zařízení.

3.  Kombinace elektronických systémů a fyzické ostrahy

Jde pravděpodobně o nejúčinnější způsob zabezpečení průmyslových objektů. Veškeré moderní systémy umožňují snížit počet zaměstnanců nutných pro ostrahu objektu, jsou přesné a spolehlivé, ale nedokáží aktivně zasáhnout proti zlodějům. Pouze upozorní na jejich přítomnost. Proto by ani pracovníci ostrahy neměli chybět u žádné střežené budovy a areálu. Spolehlivě mohou vyhodnocovat přenos kamerových, bezpečnostních, požárních a přístupových systémů, obsluhovat rentgeny a detekční rámy, provádět občasné pochůzky, kontrolovat u příchozích zaměstnanců přítomnost alkoholu či omamných látek, poskytnout první pomoc a aktivně řešit vzniklé mimořádné události a situace. Je nutné si uvědomit, že tito pracovníci musí již být vysoce kvalifikovaní, neustále doškolovaní i cvičení. Náklady na takovéto pracovníky jsou vyšší, nicméně v rozsahu úspory jejich počtu a efektivitě celkového systému bezpečnosti je nakonec generována i nemalá finanční úspora.

Pro zjištění nejlepšího způsoby zabezpečení objektů je vhodné provést celkovou analýzu zahrnující rozlohu objetu, počet zaměstnanců, způsob využití, lokalitu, a další faktory, které mají vliv na volbu adekvátní ochrany.

Připravil: Pavel Mikšátko, CEO (TOP security)
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *