full screen background image

Návratnost investice do tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla představují zajímavou alternativu vytápění. Výhody mají především v ekologičnosti a úspoře. Pořízení tepelného čerpadla může ovšem znamenat vysokou investici a proto je v této spojitosti nejčastěji kladena otázka, jakou finanční návratnost má tepelné čerpadlo?

Na úvod je důležité říci, že ceny tepelných čerpadel v současnosti nejsou na takových hodnotách jako před několika lety. Díky trhu a technologickému pokroku tyto ceny nedosahují tak závratných čísel a tepelná čerpadla jsou tak pro domácnosti mnohem dostupnější.

Výpočet návratnosti investice do tepelného čerpadla ovlivňuje mnoho různých faktorů a pro přesnou hodnotu je třeba znát konkrétní spotřeby. Rámcovým odhadem a obecným výpočtem lze ale dojít k číslům, díky kterým si dokážeme udělat alespoň obrázek o návratnosti této investice. Jako příklad využijme klasickou českou domácnost o 4 osobách, která bydlí v novostavbě s vytápěnou plochou cca 150m2. Roční náklady na plyn a elektřinu se pohybují okolo 50 tis. (pokud by se jednalo o starší dům, mohou se tyto náklady vyšplhat i na 70 tis. ročně). Jestliže si ta samá domácnost pořídí tepelné čerpadlo, může ročně ušetřit i celou polovinu zmíněných nákladů. V níže uvedené tabulce naleznete konkrétní porovnání s nejčastějším typem vytápění, s plynovým kotlem.

Rodinný dům, tepelná ztráta 6 kW, 150m2, podlahové vytápění

Plynový kotel

Tepelné čerpadlo

Pořizovací náklady: cca 160 000,-

Pořizovací náklady: cca 260 000,-

Provozní náklady: cca 50 000,-/rok

Provozní náklady: cca 25 000,-/rok

 

Návratnost investice do tepelného čerpadla je v tomto případě 4 až 5 let, což je velmi příjemná doba a k tomu navíc připočtěme uvažovanou životnost tepelného čerpadla 20 let. Společně s trendem zvyšování cen energií se může investice do tepelného čerpadla vrátit dokonce i dříve. Při volbě způsobu vytápění je tedy jen na vás, zda zvolíte cestu nižší počáteční investice na úkor vyšších každoročních nákladů či naopak.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *